گروه عراقی کتائب حزب‌الله وابسته به ایران، عملیات نظامی علیه نیروهای امریکایی را متوقف کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

گروه شبه‌نظامی عراقی کتائب حزب‌الله اعلام کرد عملیات نظامی علیه نیروهای امریکایی در سوریه و عراق را تعلیق کرده است.
این تصمیم ۲ روز پس از کشته شدن سه سرباز امریکایی در اردن اعلام شد. پنتاگون می‌گوید شواهد حاکی از دست داشتن کتائب در این حمله است.

این گروه از آغاز جنگ غزه بیش از ۱۵۰ حمله بر نیروهایی امریکایی انجام داده است.

کتائب روز سه‌شنبه (۱۰ دلو) در بیانیه‌ای علت تعلیق عملیات نظامی علیه نیروهای امریکایی را «جلوگیری از هرگونه شرمساری و آشفتگی برای حکومت عراق» دانسته است.

پنتاگون در واکنش به ادعای توقف عملیات علیه نیروهای امریکایی از سوی کتائب حزب‌الله عراق بر عملی کردن آن تاکید و اشاره کرد از روز یکشنبه سه حمله علیه نیروهای امریکایی در منطقه رخ داده است.

به دنبال کشته شدن سربازان امریکایی، سیاستمداران جمهوری خواه در کانگرس از حکومت بایدن خواستند که بر مواضع ایران در منطقه و در داخل این کشور حمله کند تا در آینده نیروهای نیابتی ایران به سربازان امریکایی در منطقه حمله نکنند.

رئیس جمهور امریکا روز سه شنبه اعلام کرد که تصمیمش در مورد پاسخ دادن به حملات روز یکشنبه شبه نظامیان وابسته به ایران را گرفته است. با این حال، او تاکید کرد که به دنبال جنگ با ایران و گسترش درگیری در منطقه نیست.

پیش از این امریکا در پاسخ به حملات شبه نظامیان نیابتی ایران به پایگاه های امریکایی در عراق حملات راکتی و پهپادی انجام داده بود که منجر به کشته شدن شماری از نیروها و فرماندهان شبه نظامی شده بود.

کتائب حزب‌الله پس از حمله امریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد و یکی از گروه‌های مسلح قدرتمند عراقی است که نزدیک‌ترین گروه به ایران است. پس از تاسیس، این گروه به سرعت به خاطر حملات مرگبار علیه اهداف‌نظامی و دیپلوماتیک با استفاده از ترکیبی از حملات تک تیرانداز، راکت و خمپاره و بمب‌های کنار جاده‌ای شهرت یافت.

کتائب حزب‌الله در طول جنگ داخلی سوریه در کنار سایر شبه نظامیان شیعه علیه شورشیان عمدتا سنی جنگید و از آن زمان به فعالیت خود در سوریه ادامه داده است. کتائب حزب‌الله دارای هزاران جنگجو، زرادخانه پهپادی، راکت و موشک های بالستیک کوتاه برد است.

ابومهدی المهندس، رهبر گروه کتائب، با تابعیت دوگانه عراقی-ایرانی در سال ۲۰۲۰ در حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده ایرانی سپاه قدس در فرودگاه بین المللی بغداد کشته شد.

ایالات متحده در طول سال‌ها چندین بار به مواضع، پایگاه‌ها و مراکز آموزشی و لجستیکی کتائب حزب‌الله حمله کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.