نظامی پیشین امریکایی: نظامیان سابق افغان در معرض شکنجه و کشتار بیرحمانه طالبان قرار دارند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

الیزابت لن، نظامی پیشین امریکا چهارشنبه به نمایندگان کانگرس گفت نظامیان سابق افغان تحت پیگرد بیرحمانه طالبان هستند. در این مورد، سنجر سهیل، روزنامه نگار افغان گفت بیش از ۴۰۰ مورد کشتار و شکنجه نظامیان سابق و بستگان شان را در طول ۶ ماه ثبت کردند.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا میزگردی با حضور هشت نفر شامل نظامیان پیشین امریکایی در افغانستان و سنجر سهیل، روزنامه‌نگار افغان، برای بررسی کشتار و شکنجه نیروهای امنیتی و همکاران سابق افغان امریکا برگزار کرد.

آنها در این نشست درباره کشتار و شکنجه پیگیر نیروهای پیشین و مترجمان ارتش امریکا در افغانستان صحبت کردند.

الیزابت لن، عضو پیشین نیروی دریایی امریکا در افغانستان گفت که «متحدان ما بهای همکاری با ما را با خون خود می‌پردازند.» لن  افزود که با همکارانش بیش از ۸۰۰ مورد از کشتار، شکنجه و بازداشت نیروهای امنیتی سابق ثبت را کرده‌اند.

لن با اشاره به ویدیوها و پیامک‌های تیلفونی به سرنوشت تلخ دو عضو پیشین ارتش افغانستان اشاره کرد که به شکل بیرحمانه توسط طالبان کشته شدند.

سنجر سهیل، صاحب امتیاز روزنامه هشت صبح، در این نشست گفت که آنها در شش ماه اول بازگشت طالبان به قدرت، بیش از ۴۰۰ مورد کشتار انتقام جویانه نظامیان پیشین را مستند کرده اند. او گفت که نه تنها نظامیان سابق بلکه وابستگان شان نیز قربانی کشتار و شکنجه طالبان هستند.

روزنامه‌های هشت صبح و نیویارک تایمز  یک گزارش مشترک تحقیقی درباره کشتار نظامیان پیشین به دست طالبان منتشر کردند که سال گذشته جایزه معتبر «امی» را گرفت.

آقای سهیل گفت که «کشتار و شکنجه نیروهای امنیتی پیشین و وابستگان شان که در گزارش شان بازتاب یافته است، برای جهان تکان دهنده بود.»

او گفت که خروج فوری نیروهای امریکایی از افغانستان همکاران پیشین حکومت امریکا را در برابر آزار و پیگرد طالبان آسیب پذیر کرد.

حکومت بایدن وعده سپرده بود که همکاران پیشین خود را به امریکا انتقال دهد. اما، نظامیان پیشین امریکایی گفتند که روند انتقال این افغان ها خیلی کند است و در موارد زیادی درخواست‌های شان رد شده است.

الیزابت لن گفت که همکاران سابق نیروهای امریکایی، به خصوص آنانی که مشمول برنامه ویزه مخصوص نمی‌شوند، به رغم درخواست برای ویزه بشردوستانه همچنان در افغانستان باقی مانده‌اند. این در حالیست که به گفته او، خطر شکنجه و کشته شدن توسط طالبان همچنان آنان را تهدید می کند.

لن گفت که تهدید طالبان نه تنها شامل نیروهای نظامی بلکه مترجمان سابق نیروهای امنیتی امریکا نیز می‌شود. با این حال خانم لن گفت که در خواست بسیاری از این همکاران سابق رد شده است یا اخیرا مورد بررسی قرار گرفته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به انتقادها از انتقام‌گیری این گروه از همکاران محلی پیشین ارتش امریکا در افغانستان گفته که فرمان عفو عمومی پابرجا است و هیچ‌کسی در معرض انتقام‌جویی نیروهای این گروه قرار ندارد.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.