سی‌ان‌ان: نزدیک به ۸۰ هزار افغان متقاضی ویزای ویژه مهاجرتی امریکا منتظر تخلیه هستند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

سی‌ان‌ان گزارش داد که نزدیک به ۸۰ هزار کارمند محلی سابق امریکا در افغانستان که واجد شرایط ویزای ویژه مهاجرتی ایالات متحده اند، در افغانستان و کشورهای همسایه در انتظار تخلیه به سر می‌برند.

این شبکه گفته ده‌ها هزار همکار سابق امریکایی‌ها به تازگی روند درخواستی‌شان را آغاز کردند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان روز چهارشنبه، ۱۱ دلو، گزارش داد که تا هشتم ماه میزان سال جاری از میان هزاران متقاضی ویزای ویژه مهاجرتی امریکا تنها ۱۰ هزار و ۸۰۰ متقاضی تایید رهبری روند تخلیه را دریافت کرده‌اند و پرونده‌های ۶۷ هزار متقاضی دیگر هم بررسی شده، اما هنوز تایید نشده است.

در این گزارش آمده که علاوه بر این، ده‌ها هزار متقاضی ویزای ویژه مهاجرتی امریکا که همکاران سابق کارمندان و نیروهای امریکا در افغانستان بودند، روند درخواستی‌شان را آغاز کرده‌اند.

در پی سقوط افغانستان به‌دست طالبان، هزاران همکار سابق نیروها و کارمندان محلی امریکا در افغانستان از ترس انتقام‌ طالبان به کشورهای همسایه فرار کردند که شمار زیاد آنها دارای پرونده‌های ویزای ویژه مهاجرتی امریکا هستند.

یکی از مهندسان افغان که چندین سال با امریکایی‌ها کار کرده بود بعد از سقوط افغانستان به پاکستان فرار کرد و بیش از یک سال است که با خانم و کودک یک ساله‌اش در انتظار تاییدی درخواستی ویزای ویژه مهاجرتی امریکا به سر می‌برد. او به سی‌ان‌ان گفته که روند بررسی ویزای ویژه مهاجرتی امریکا بسیار آهسته و زمان‌بر است.

او توضیح می‌دهد که یک کارمند محلی امریکا برای درخواست ویزای ویژه مهاجرتی باید شش سند مهم از جمله توصیه‌نامه، تاییدی منابع بشری، اطلاعات انفرادی، پاسپورت، فورمه DS-157، جزییات تهدید و کارت وظیفه قبلی خود را باید به نهاد مربوطه ارسال کند.

او گفته که در اوایل تخلیه متقاضیان حدود سه ماه تاییدی‌شان را دریافت می‌کردند، اما حالا این روند بیش از یک سال طول می‌کشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.