۶۲ نماینده آمریکا از بایدن خواستند با تحریم‌های شدید صادرات نفت ایران را متوقف کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

۶۲ عضو دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا در نامه‌ای به جو بایدن از او خواستند در پی افزایش حملات گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه، با اعمال تحریم‌های نفتی شدید علیه جمهوری اسلامی، راه حیاتی حمایتش از «گروه‌های تروریستی» را ببندد.

این نامه که جوییش‌اینسایدر روز چهارشنبه، ۱۱ دلو آن را منتشر کرد، از دولت بایدن خواست فورا برای توقف تجارت «غیرقانونی» نفت ایران اقدام کند و نهادهایی که محصولات پتروشیمی ایران را منتقل می‌کنند، پالایشگاه‌ها و بندرهای خارجی که آگاهانه اجازه ورود این محصولات را می‌دهند و موسسات مالی که این معاملات را ممکن می‌کنند، تحریم کند.

این نمایندگان با تاکید بر حمایت خود از تلاش‌های نمایندگان دو حزب در هر دو صحن کانگرس برای برخورد با گسترش صادرات نفت ایران گفتند: «این صادرات برای افزایش حمایت تهران از «گروه‌های تروریستی» که به دنبال نابودی اسرائیل هستند، یک دریچه حیاتی را ایجاد می‌کنند و باید متوقف شوند.»

این نامه به ابتکار جرد موسکوویتز، نماینده دموکرات، و مایک لالر، نماینده جمهوری‌خواه، تهیه شده و بیشتر امضاکنندگان آن جمهوری‌خواه هستند.

امضاکنندگان این نامه با ابراز نگرانی از اینکه دولت بایدن در جریان مذاکرات احیای برجام اعمال تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی را کاهش داده تاکید کردند که این سیاست باید برعکس شود.

از سال ۲۰۲۱ تاکنون، ایران درآمد نفتی خود را ۸۰ میلیارد دالر بیشتر کرده است.

داده‌های موجود نشان می‌دهد که صادرات نفت خام ایران در ماه سپتامبر حدود یک‌ونیم میلیون بشکه در روز بود و به بالاترین حد خود در بیش از چهار سال گذشته رسید. بیش از ۸۰ درصد نفت صادراتی ایران به چین ارسال شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.