عاصم منیر در آستانه انتخابات پاکستان: به کسی اجازه خشونت زیر نام فعالیت سیاسی را نمی‌‌دهیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

در آستانه انتخابات سراسری پاکستان که قرار است در ۸ فبروری برگزار شود، رئیس ارتش این کشور گفت به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد زیر نام فعالیت سیاسی دست به خشونت بزند.

عاصم منیر بر حفاظت نیروهای کشورش از «روند دموکراتیک انتخابات آزاد و عادلانه» تاکید کرد.

رئيس ستاد ارتش پاکستان هرچند از فرد یا جناح خاصی نام برد اما هشدار او متوجه احزاب و جریان‌های سیاسی پاکستان است که وارد رقابت‌های انتخاباتی شده‌اند.

طبق بیانیه بخش رسانه‌ای ارتش پاکستان، عاصم منیر در جلسه‌ای درباره استقرار نیروهای امنیتی کشورش برای کمک به کمیسیون انتخابات پاکستان و برگزاری «مسالمت‌آمیز» این روند صحبت کرده است.

در بیانیه ارتش پاکستان تاکید شده که این نیرو تعهد و مسوولیت‌های خود را در چارچوب دستورات قانون اساسی را اجرا خواهد کرد.

انتخابات سراسری پاکستان در میانه تنش‌های سیاسی ناشی از زندانی شدن رهبران حزب تحریک انصاف، از جمله عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان برگزار می‌شود.

آقای خان که قصد داشت بار دیگر کرسی نخست‌وزیری پاکستان را احراز کند، در زندان به سر می‌برد. شاه‌محمود قریشی، فرد دوم حزب تحریک انصاف و وزیر خارجه عمران خان نیز به ده سال زندان محکوم شده است. در حال حاضر ریاست این حزب را گوهر علی خان بر عهده دارد.

با توجه به تنش‌های موجود، نگرانی‌ها از احتمال نارضایتی احزاب از روند انتخابات و نتایج آن که می‌تواند منجر به تشدید این تنش‌ها شود، مطرح است.

علاوه بر تنش‌های سیاسی، حملات سیتز‌ه‌جویان پاکستانی به ویژه در خیبرپختونخوا و بلوچستان نیز از نگرانی‌ها و چالش‌های عمده سر راه انتخابات سراسری پاکستان به شمار می‌رود.

هرچند تحریک طالبان پاکستانی که عمدتاً حملات علیه نیروهای امنیتی پاکستان را بر عهده می‌گیرد، اعلام کرده که رای‌دهندگان را هدف قرار نخواهد داد، با این وجود، نگرانی‌های امنیتی درباره اقدامات احتمالی سایر گروه‌ها از جمله جدایی‌طلبان بلوچ و داعش، پابرجا است.

روز گذشته ریحان‌زیب خان، نامزد انتخابات پارلمانی از حزب تحریک انصاف، در منطقه باجور به ضرب گلوله کشته و چهار دستیارش زخمی شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.