رئيس‌جمهور امریکا برخی از شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری را تحریم کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا روز پنجشنبه برخی از شهرک‌نشینان یهودی را به دلیل حمله، ارعاب و یا تصرف اموال فلسطینی‌ها تحریم مالی و بر ویزای آنها محدودیت وضع کرد.

سازمان ملل گزارش داده است که حملات روزانه شهرک‌نشینان یهودی بر فلسطینیان دو برابر شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت که «دستور جو بایدن سیستمی را برای اعمال تحریم‌های مالی و محدودیت‌های ویزا علیه افرادی که مشخص شد فلسطینی‌ها را مورد حمله قرار داده یا ارعاب کرده یا اموال آنها را تصرف کرده‌اند، ایجاد می‌کند.»

او گفت: «اقدامات امروز به دنبال ارتقای صلح و امنیت برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها است.»

این فرمان عموماً امریکایی‌ها را از معامله با افراد تحریم شده منع می‌کند و هرگونه دارایی آنها را در ایالات متحده امریکا مسدود می‌کند.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که جو بایدن این موضوع را مستقیماً با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در میان گذاشته است. جیک سالیوان گفته بایدن به دنبال راهی برای ایجاد دو کشور مستقل اسرائيل و فلسطینی‌ها پس از پایان درگیری غزه است.
جو بایدن و دیگر مقامات ارشد ایالات متحده بارها هشدار داده‌اند که اسرائیل باید برای توقف خشونت توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی علیه فلسطینیان در کرانه باختری اقدام کند.

وزیر دارایی اسرائیل، رئیس حزب راست افراطی حامی شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری، در بیانیه‌ای به دستور جو بایدن اعتراض کرد. اسموتریچ گفت: «کارزار خشونت شهرک‌نشینان یک دروغ یهودی‌ستیزانه است که دشمنان اسرائیل با هدف لکه‌دار کردن شهرک‌نشینان و آسیب رساندن به آنها و در نتیجه لکه‌دار کردن کل کشور اسرائیل منتشر می‌کنند.»
از زمان جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ اسرائیل کرانه باختری رود اردن را اشغال کرده است که فلسطینیان آن را به عنوان هسته اصلی یک کشور مستقل می‌خواهند. در این منطقه شهرک‌های یهودی ساخته شده که اکثر کشورها آن را غیرقانونی می‌دانند، اما اسرائیل با این موضوع مخالفت کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.