گزارش سیگار: امریکا پس از تسلط طالبان بیش از ۱۱ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش سه ماهه خود به کانگرس این کشور گفته ایالات متحده پس از خروج از افغانستان، ۱۱.۲۱ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است. بخشی از این کمک‌ها شامل انتقال ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان به صندوق امانی افغان در سوئیس است.

سیگار در این گزارش که روز پنجشنبه (۱۲ دلو) منتشر شد در مورد کمک‌های امریکا به افغانستان جزئیات داده و وضعیت اقتصادی، امنیتی و شرایط زنان را مورد بررسی قرار داده است.

سیگار گفته ایالات متحده از اکتبر ۲۰۲۱ تا دسامبر ۲۰۲۳ بیش از دو میلیارد و ۶۲۵ میلیون دالر به افغانستان اختصاص داده است.

طبق این گزارش، وزارت دفاع امریکا نیز در بخش‌های بشردوستانه، حوادث طبیعی و کمک‌های مدنی بیش از پنج میلیارد و ۸۲ میلیون دالر تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ هزینه کرده است.

از میان ۱۱.۲۱ میلیارد دالر، سیگار انتقال ۳.۵ میلیارد دارایی بانک مرکزی افغانستان به صندوق امانی افغان در سوئیس را نیز در جمع کمک‌های امریکا به افغانستان ذکر کرده است.

منبع: سیگار

سیگار گفته ایالات متحده پس از خروج از افغانستان در سال ۲۰۲۱ میلادی همچنان بزرگترین کمک‌کننده به مردم افغانستان است.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته که این کمک‌ها در چندین بخش شامل بهداشت، آموزش، کشاورزی، امنیت غذایی، معیشت و حمایت از حقوق‌بشر مصرف می‌شود.

در این گزارش آمده است که آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده حدود ۸۰ میلیون دالر کمک بشردوستانه را در سه ماه اول سال مالی ۲۰۲۴ تعهد داده است. این کمک‌ها برای تأمین غذا، مراقبت‌های بهداشتی و سرپناه و همچنین آب و خدمات بهداشتی برای عودت کنندگان و سایر اقشار آسیب‌پذیر ارائه می‌شود.

سیگار گفته جمع‌‌آوری عواید از سوی طالبان در سال گذشته میلادی، ۳.۱ درصد افزایش یافته است.

با این‌حال سازمان ملل تخمین زده که شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان از ۲۸.۳ میلیون نفر در سال ۲۰۲۳ به ۲۳.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۴ کاهش یافته است.

سیگار نوشته که به دلیل تداوم ضعف اقتصادی و کاهش تقاضای کل، تورم منفی ۸.۱ درصد باقی مانده و کسری تجاری در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سیگار، جمع‌‌آوری عواید از سوی طالبان در سال مالی ۲۰۲۳، ۳.۱ درصد افزایش یافته است.

افزایش حملات داعش و تهدید القاعده
بر بنیاد گزارش سیگار، حملات گروه داعش بر شیعیان و هزاره‌های افغانستان افزایش یافته است. سیگار چهار حمله داعش بر هزاره‌ها و اهل تشیع افغانستان را از اکتبر ۲۰۲۳ تا جنوری ۲۰۲۴ را ثبت کرده است.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش نوشه تهدیدات القاعده مجددا در افغانستان در حال ظهور است. در گزارش آمده است که فرماندهی کل القاعده که گمان می‌رود در افغانستان مستقر باشد، سه بیانیه مطبوعاتی منتشر کرده و در واکنش به جنگ اسرائيل و حماس، خواستار حمله به سفارت‌ها، نهادها و ساختما‌ن‌های امریکا، اروپا و اسرائیل شد.
طبق سیگارش سیگار، چندی پیش یک تیم نظارتی بر تحریم‌های سازمان ملل متحد گزارش داد که رابطه القاعده و طالبان همچنان نزدیک است و برخی از اعضای القاعده در در اداره طالبان کار می‌کنند.

وخامت وضعیت زنان
سیگار با استناد به نظرسنجی موسسه گالوپ نوشته که تنها ۱۱ درصد از زنان افغانستان از وضعیت خود راضی هستند، متباقی ۸۹ درصد زنان از وضعیت خود ناراضی اند. سیاست‌های طالبان علیه زنان شامل ممنوعیت آموزشی زنان، ممنوعیت شغلی و محدودیت‌های اجتماعی بر زنان از موارد عدم رضایت زنان عنوان شده است.

سیگار در این گزارش سه ماهه خود گفته است که افزایش ازدواج‌های زیرسن و ازدواج‌های اجباری ناشی از فشارهای اقتصادی در حال افزایش است.
سیگار در این گزارش به بازداشت‌های اخیر زنان و دختران در ولایات کابل و دایکندی توسط طالبان نیز اشاره کرده است.
سیگار با اشاره به وضعیت آموزشی پسران گفته این قشر نیز از اقدامات محدودکننده طالبان آسیب دیده است.

اخیرا گزارش‌های از افزایش تنبیه بدنی دانش‌آموزان در مکاتب پسرانه تحت کنترول طالبان منتشر شد.


افزایش مدارس جهادی
سیگار گزارش داده که در حال حاضر حدود ۱۵ هزار مدرسه دینی در افغانستان وجود دارد که هزینه همه این مدرسه‌ها از عواید ملی افغانستان تامین می‌شود.

طالبان با بسته کردن مکاتب دخترانه و محروم کردن دختران از رفتن به دانشگاه، به صورت گسترده اقدام به تاسیس مدارس دینی کرده است. مقام‌های طالبان گفته‌اند که این گروه در هر ولسوالی افغانستان حداقل ده مدرسه دینی می‌سازد.

در ماه‌های گذشته وزیر معارف طالبان اعلام کرد که رهبر طالبان صدهزار بست برای مدارس دینی را تایید کرده است.

وزارت معارف طالبان گفته طلبه‌های مدارس دینی در سرتاسر افغانستان به ۹۳۰ هزار و ۹۵۰ نفر می‌رسد. به گفته وزیر معارف طالبان، امسال ۳۶ هزار و ۲۰۳ «طالب‌العلم» جدید در مراکز دینی این گروه جذب شده‌اند که از این میان ۱۲ هزار و ۸۰۸ تن آن دختر هستند.

کاهش کشت خشخاش
سیگار با استناد به یک سرویس اطلاعاتی بریتانیا، نوشته که طالبان تولید تریاک را تا ۸۶ درصد ریشه‌کن کرده است. دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل نیز چندی پیش اعلام کرد که تولید مواد مخدر افغانستان تا ۹۶ درصد کاهش یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
سپړنه
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.