اورشلیم پست: حماس به صورت اولیه با طرح آتش‌بس در غزه و تبادل گروگان‌ها موافقت کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

اورشلیم پست به نقل از وزارت خارجه قطر گزارش داد که گروه حماس با طرح آتش‌بس در غزه و تبادل گروگان‌ها به صورت اولیه موافقت کرده است.

طبق این گزارش، اسرائیل نیز با پیشنهادی که در مذاکرات پاریس مطرح شده بود، موافقت کرده است.

در گزارش آمده که در جریان هفته جاری میانجیگران قطری و مصری یک متن توافق پیشنهادی را در اختیار گروه حماس قرار داد که پیش از آن در مذاکرات پاریس نمایندگان اسرائیل و امریکا با مواد آن موافقت کرده بودند.

مقام‌های اسرائيل و گروه حماس در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

روز چهارشنبه، ۱۱ دلو، رویترز گزارش داد که حماس در حال بررسی متن توافق پیشنهادی درباره آتش‌بس در غزه و تبادل گروگان‌ها است. پیشتر یک مقام فلسطینی با حفظ هویت به رویترز گفته بود که حماس تا زمانی که تعهد اسرائیل برای پایان جنگ مطمین نشود، پیشنهاد آتش‌بس را امضا نخواهد کرد.

این مقام فلسطینی گفته که متن توافق پیشنهادی پاریس که در اختیار گروه حماس قرار گرفته شامل چند مرحله است و مرحله اول را شامل ۴۰ روز آتش‌بس است و با توقف نبردها حماس گروگان‌های غیرنظامی باقی‌مانده را آزاد می‌کند.

مراحل بعدی شامل آزادی سربازان اسرائیلی و تحویل اجساد گروگان‌های جان‌باخته خواهد بود. این مقام فلسطینی گفته بود: «من انتظار دارم حماس این متن را رد نکند، اما ممکن است به طور قاطع هم موافق نباشد.» به گفته او، احتمال دارد حماس پیام مثبتی ارسال و خواسته‌های خود را مجددا مطرح کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.