سازمان ملل می‌گوید از آغاز جنگ غزه حدود یک میلیون زن و دختر فلسطینی آواره شده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

بر اساس آمار بخش زنان سازمان ملل، از آغاز تهاجم اسرائیل به غزه تاکنون حدود یک میلیون زن و دختر فلسطینی آواره شده‌اند. این سازمان پنجشنبه (۱۲ دلو) گفت که در هر دو ساعت یک مادر در غزه کشته می‌شود و حدود ۷۰ درصد تلفات را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

بر بنیاد این گزارش حدود سه‌ هزار زن در جریان تهاجم اسرائیل همسران خود را از دست داده‌اند و به عنوان سرپرست خانواده در سطوح حاد ناامنی غذایی مواجه‌اند.

سازمان ملل می‌گوید که حدود ۲.۱ میلیون فلسطینی به کمک بشردوستانه نیاز دارند که از این میان ۴۹.۲ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند. به دلیل نابرابری‌های جنسیتی دسترسی زنان به کمک‌های بشردوستانه نیز محدود است.
به گفته‌ این سازمان، همزمان با آغاز عملیات زمینی اسرائیل در غزه و بازداشت خودسرانه مردان، زنان نیز با خطرات بازداشت خودسرانه و آزار و اذیت مواجه‌اند.

از دیگرسو بخش زنان سازمان ملل نگران است که کمبود مواد غذایی، تعطیلی مراکز آموزشی و از دست دادن فرصت‌های آموزشی، دختران را به ازدواج زود هنگام مجبور می‌سازد. به‌ویژه در میان دخترانی که پدر یا مادر یا هر دو عضو خانواده را از دست داده‌اند.
سازمان ملل هشدار داده است که برای نخستین‌بار خطر قحطی قریب‌الوقوع در غزه در حال افزایش است و این منطقه در خطر فرسایش تقریبا کامل قرار دارد.
محدودیت کمک‌های بشردوستانه، محدودیت دسترسی مردم به‌ویژه زنان به کمک‌های بشردوستانه به زنان بیشترین آسیب را وارد کرده است. در این میان زنان باردار و شیرده با خطر سلامتی و سوتغذیه حاد مواجه‌اند.

بر اساس برآورد سازمان ملل، حدود ۵ هزار و ۵۰۰ زن در انتظار زایمان اند، اما به دلیل فرسایش بخش بهداشتی، این زنان به مراقبت‌های پزشکی لازم دسترسی ندارند.

بررسی‌های بخش زنان سازمان ملل از ارائه کمک مالی به غزه نشان می‌دهد که تنها ۰.۰۹ درصد از بودجه به طور مستقیم به سازمان‌های ملی یا محلی حقوق زنان اختصاص یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

آخرین شاه ایران
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.