کارشناسان سازمان ملل از طالبان خواستند که به بازداشت خودسرانه زنان به طور فوری پایان دهد

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

کارشناسان سازمان ملل با اظهار نگرانی عمیق، از طالبان خواستند که به بازداشت خودسرانه زنان به تهام بدحجابی به صورت فوری پایان دهند.

گزارشگران ویژه حقوق بشر این سازمان این درخواست را روز جمعه (۱۳ دلو) در یک اعلامیه مشترک مطرح کردند.

براساس این اعلامیه، طالبان عملیات دستگیری و بازداشت زنان را به اتهام نقض ادعایی دستورالعمل خود در مورد لباس زنان از آغاز ماه جدی شروع و با آنها بدرفتاری کردند.

این مقام‌های سازمان ملل، که ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل در افغانستان هم یکی از آنها است، گفته‌اند که طالبان ابتدا در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل به دستگیری و بازداشت زنان آغاز کردند و بعد این عملیات را به محلات تاجیک‌نشین کابل به سرعت گسترش دادند.

آنها در اعلامیه خود افزودند که طالبان بازداشت زنان را به ولایت‌های دیگر از جمله بامیان، بغلان، بلخ و قندوز ادامه دادند.

براساس اعلامیه کارشناسان سازمان ملل، جنگجویان طالبان زنان را در اماکن عمومی از جمله مراکز خرید، مکتب‌ها و خیابان‌ها دستگیر کردند.

اعلامیه افزوده است که جنگجویان طالبان زنان بازداشتی را به‌زور به موترهای پولیس انداختند و آنها را متهم کردند که «حجاب بد»، «لباس‌های رنگی و تنگ» پوشیده بودند که خلاف دستورالعمل این گروه بوده است.

گزارشگران ویژه سازمان ملل در اعلامیه خود نوشتند: «ما از طالبان می‌خواهیم که همه موارد اقدامات محروم‌سازی از آزادی زنان و دختران براساس دستورالعمل لباس خود را پایان دهند و همه زنان و دخترانی را که ممکن است در بازداشت باشند، به طور فوری آزاد کنند.»

کارشناسان سازمان ملل از مقام‌های طالبان خواستند که به تعهدات بین‌المللی افغانستان در قبال حقوق بشر از جمله براساس کنوانسیون منع هرگونه تبعیض علیه زنان پایبند بمانند و در راستای اجرای اصول حقوق بشر عدم تبعیض و حاکمیت قانون کار کنند.

طالبان در ماه جوزای ۱۴۰۱ دستور دادند که زنان «حجاب مناسب» و ترجیجا «چادری» بپوشند که سر تا پای زنان را می‌پوشاند و خویشاوندان مرد زنان را مسئول وادار کردن آن‌ها به پوشیدن لباس مورد نظر خود قرار دادند.

به باور کارشناسان سازمان ملل، تنبیه زنان به دلیل نوعیت لباس آن‌ها و سپردن مسئولیت نظارت بر چگونگی لباس‌های آن‌ها به مردان را عاملیت زنان را نقض می‌کند و تبعیض جنسیتی و کنترول زنان را ادامه می‌بخشد و جایگاه اجتماعی آنها را تنزل می‌دهد.

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در ماه اسد ۱۴۰۰، با صدور دستور‌های پیاپی از زنان خواستند که مطابق نظر رهبران این گروه لباس بپوشند و از مردان خانواده‌ها خواستند که مسئولیت چگونگی پوشش زنان خانواده‌های خود را برعهده گیرند.

رهبران طالبان گفته‌اند که محدودیت علیه آزادی پوشش زنان را براساس «شریعت» وضع کرده‌اند. این گروه خوانش خاصی از شریعت دارد و آن را با سختگیری شدیدی اجرا می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
خبرها
پیشه‌ور
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.