وزیر دفاع امریکا: زمان حملات بیشتر به شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی فرا رسیده است

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

وزیر دفاع امریکا اعلام کرد که زمان آن رسیده که این کشور توانایی‌های بیشتری از شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در منطقه را از بین ببرد.

لوید آستین گفت واشنگتن آماده می‌شود که اقدامات قابل توجهی در پاسخ به کشته شدن سه نظامی خود در اردن انجام دهد.

آقای آستین روز پنجشنبه در یک نشست خبری با اشاره به شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی که به نیروها و کشتی‌های امریکایی در منطقه حمله می‌کنند، گفت: «در این مرحله، زمان آن رسیده که حتی بیشتر از گذشته توانایی‌های [شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران] را از بین ببریم.»

این نشست خبری آستین اولین کنفرانس مطبوعاتی او از زمان بستری شدنش در شفاخانه در اول جنوری به دلیل عوارض ناشی از درمان سرطان پروستات بود.

در حالی که تهران دست داشتن در این حمله اخیر به پایگاه نیروهای امریکایی در اردن را که منجر به کشته شدن سه نیروی نظامی امریکا شد رد کرده، آستین افزود: «ایران چقدر می‌دانست یا نمی‌دانست، ما نمی‌دانیم. اما واقعا مهم نیست زیرا ایران از این گروه‌ها حمایت می‌کند.»

وزیر دفاع امریکا با اشاره به تامین تسلیحاتی گروه‌های شبه‌نظامی منطقه از سوی جمهوری اسلامی تاکید کرد: «بدون این تسهیلات، این نوع چیزها اتفاق نمی‌افتد.»

به گفته وزیر دفاع امریکا، پنتاگون همچنان در حال بررسی پهپادی است که به برج ۲۲، یک پایگاه مخفی در شمال شرقی اردن که برای حضور امریکا در سوریه بسیار مهم است، حمله کرد.

پیشتر چهار مقام امریکایی به خبرگزاری رویترز گفتند ارزیابی امریکا نشان می‌دهد پهپادی که به پایگاه امریکا در مرز اردن حمله کرد، ساخت ایران بوده است.

این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، جزئیات مدل این پهپاد را فاش نکردند.

نشانه‌های اولیه حاکی از ایرانی بودن این پهپاد بود و ارزیابی رسمی پس از بازیابی قطعات پهپاد انجام شده است.

آستین گفت: «من فکر نمی‌کنم دشمنان ذهنیت «یک بار [حمله] و تمام شد» داشته باشند. و بنابراین آنها توانایی زیادی دارند.»

وزیر دفاع امریکا تاکید کرد: «ما برای محافظت از نیروهایمان هر کاری را که لازم است انجام خواهیم داد.»

ایالات متحده از زمان حمله به پایگاهش در اردن بارها بر پاسخ قریب‌الوقوع خود به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران که عامل این حمله بوده‌اند، خبر داده است.

روز پنج‌شنبه، ۱۸ سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات امریکا در نامه‌ای به جو بایدن از او خواستند با توجه به حمله‌های مداوم شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای امریکایی، اجرای تحریم‌ها علیه تجارت غیرقانونی نفت ایران را فورا تشدید کند.

این سناتورها از بایدن خواستند با اعمال تحریم‌ها علیه کشتی‌ها، بنادر و پالایشگاه‌هایی که در معامله نفت ایران دخیل هستند، تلاش‌ها برای جلوگیری از این اقدام‌ها را به حداکثر برساند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.