بخش انگلیسی صدای امریکا: واشنگتن بازگشایی قنسولگری در افغانستان را بررسی می‌کند

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

بخش انگلیسی صدای امریکا گزارش داد که ایالات متحده «محتاطانه» و بدون به رسمیت شناختن طالبان، در حال بررسی امکان بازگشایی قنسولگری خود در افغانستان تحت کنترول این گروه است.

این شبکه نوشت که این موضوع در یک سند راهبردی جدید وزارت خارجه امریکا مطرح شده است.

در گزارش آمده که این اقدام نمایانگر تغییر بالقوه سیاست امریکا برای تعامل با طالبان در جهت دستیابی به اهداف متعدد امنیتی، سیاسی و اقتصادی است.

طبق گزارش بخش انگلیسی صدای امریکا، در این سند راهبردی وزارت خارجه ایالات متحده آمده: «ما همراه با طالبان، از دسترسی شهروندان امریکایی به خدمات قنسولی، شفافیت و پاسخگویی حمایت می‌کنیم.»

در این سند همچنین به حمایت از کار نماینده ویژه امریکا در امور گروگان‌ها برای آزادی امریکایی‌های زندانی در افغانستان تحت کنترول طالبان تاکید شده است.

امریکا پس از سقوط حکومت پیشین و تسلط طالبان، سفارت خود در افغانستان را بست و این نهاد در حال حاضر زیر نظر کاردار آن از دوحه فعالیت می‌کند.

در سند جدید وزارت خارجه امریکا گفته شده: «حتی تا هنگامی که امریکا طالبان را به عنوان دولت قانونی افغانستان به رسمیت نمی‌شناسد، باید روابط کارآمدی با آنها ایجاد کنیم [تا بتواند] اهداف ما را پیش ببرد و درک ما را از آمادگی و توانایی طالبان برای انجام تعهدات‌شان در قبال [واشنگتن] افزایش دهد.»

طبق گزارش، راهبرد جدید ایالات متحده چهار حوزه را دربر می‌گیرد که شامل مبارزه با تروریسم، کمک‌های اقتصادی، مشارکت محلی، و ارائه خدمات قنسولی برای شهروندان امریکایی و کمک به روند مهاجرت افغان‌ها به ایالات متحده می‌شود.

براساس گزارش صدای امریکا، در این سند همچنین تاکید شده که ایالات متحده به صحبت درباره حقوق اساسی مردم افغانستان، به ویژه حقوق زنان و دختران ادامه خواهد داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.