تشکیل 'مجمع فدرال‌خواهان افغانستان'؛ سرور دانش از طالبان خواست فدرالیسم را بپذیرد

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۴

شماری از سیاست‌مداران و نمایندگان پیشین پارلمان افغانستان در نشستی، جریان سیاسی موسوم به «مجمع فدرال‌خواهان افغانستان» را تاسیس کردند.

سرور دانش، معاون پیشین ریاست‌جمهوری افغانستان در مراسم اعلام موجودیت این مجمع از طالبان خواست که فدرالیسم را بپذیرد.

آقای دانش افزود که علی‌رغم اختلاف با طالبان از این گروه می‌خواهد که با پذیرفتن فدرالیسم «بزرگترین افتخار تاریخی را به‌دست بیاورد.» او تاکید کرد در صورتی که طالبان نظام فدرالی را بپذیرد این مجمع «به تمام معنی و در تمام عرصه‌ها با طالبان همکاری خواهد کرد.»

آقای دانش روز شنبه (۱۴ دلو) در نشستی آنلاین به مناسبت اعلام موجودیت این مجمع، گفت که با سقوط نظام جمهوری و تسلط طالبان بار دیگر نوع نظام سیاسی افغانستان مورد توجه قرار گرفته است.

او تشکیل این مجمع را آغاز مبارزه فراگیر برای انسجام تمام فدرالیست‌ها جهت برقراری نظام فدرالیسم در افغانستان خواند و گفت که آرمان این مجمع تحقق نظام فدرال در افغانستان است. او درباره منشور این مجمع گفت که این جریان خواهان تغییر بنیادین در قدرت است.

«مجمع فدرال‌خواهان علیه طالبان ایجاد نشده است»

آقای دانش افزود که این مجمع در واکنش به تسلط طالبان بر افغانستان و برای مبارزه علیه این گروه ایجاد نشده، بلکه به باور او این مجمع به هدف طرح یک داعیه سیاسی تشکیل شده است.

به گفته آقای دانش، فدرالیسم از نظر محتوا انعطاف‌پذیر است و با هر نوع نظام سیاسی شامل نظام جمهوری، سلطنتی و نظام دینی و سیکولار یا نظام ریاستی و پارلمانی قابل جمع است.

او گفت که هر گروه یا نظام دیگری که با «تمرکز، استبداد و انحصار» عمل کند و فدرالیسم را نپذیرد این مجمع در مقابل آن مبارزه سیاسی خواهد کرد.

او تصریح کرد «فدرالیسم به معنی تجزبه نیست و فدرال‌خواهان تجزبه‌طلب نیستند و این نظام یکی از مناسبت‌ترین راه برای جلوگیری از تجزبه و تامین وحدت ملی و به نفع همگان و برای تامین عدالت است.»

نظام سیاسی و منازعه در افغانستان

سرور دانش در بخشی از سخنان خود درباره فدرالیسم گفت که اختلاف بر سر نوع سیاسی افغانستان دستکم در صد سال گذشته یکی از عوامل بحران‌ها و تداوم جنگ‌ها بوده است. او تصریح کرد که فدرالیسم در جهان معاصر یک تجربه موفق است و این نظام فدرالی «مناسبت‌ترین و شایسته‌ترین» نظام برای افغانستان جهت حل بنیادی بحران‌هاست.

انسجام فدرالیست‌ها

آقای دانش می‌گوید که فدرال‌خواهی در سه دهه گذشته به یک جریان و گفتمان سیاسی و فکر تبدیل شده است. او افزود که با این وجود فدرال‌خواهان تاکنون در سطح کلان از یک انسجام سیاسی و فکری برخوردار نبوده است. او تشکیل مجمع فدرال‌خواهان را تلاش برای یکپارچگی جهت مطرح کردن نظام فدرالی به عنوان به یک داعیه فراگیرخواند.

آقای دانش گفت مجمع فدرال‌خواهان آغاز یک فاز نو مبارزاتی بر محور فدرالیسم است و منشور این مجمع پس از شش ماه گفت‌وگو و رایزنی تدوین شده است.

سرور دانش درباره اعضای این مجمع گفت جریان متشکل از فدرالیست‌های افغانستان شامل احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و فعالان سیاسی از اقوام مختلف است. او گفت این مجمع یک ائتلاف سیاسی نیست، بلکه یک چتر سیاسی فدرال‌خواهی است.

اعضای ارشد

سرور دانش معاون دوم اشرف غنی در حکومت پیشین، عبدالطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی، نیلوفر ابراهیمی، محیی‌الدین مهدی و ضیا آریا نژاد اعضای نمایندگان پیشین پارلمان افغانستان، حسین یاسا فعال سیاسی و محمدرسول طالب، مشاور اشرف غنی در حکومت پیشین از اعضای ارشد مجمع فدرال‌خواهان افغانستان هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.