طالبان می‌گوید سازمان ملل از این گروه برای شرکت در نشست دوحه دعوت کرده است

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۴

سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید رزا اوتونبایوا، رئیس نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از این گروه برای شرکت در نشست دوحه دعوت کرده است.

عبدالقهار بلخی گفته خانم اوتونبایوا روز شنبه با امیرخان متقی،‌ وزیر خارجه این گروه دیدار کرده است.

در خبرنامه‌ای که سخنگوی وزارت خارجه طالبان در شبکه ایکس به نشر رسانده، آمده است که خانم اوتونبایوا و امیرخان متقی در مورد تحولات اخیر دیپلوماتیک، نشست آتی دوحه و گزارش سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل گفتگو کرده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه طالبان، امیر خان متقی از رزا اوتنبایوا خواستار توضیح بیشتر دفتر یوناما در مورد دستور کار و ترکیب نشست بعدی در دوحه شده است.

وزیر خارجه طالبان در این دیدار گفته که براساس این توضیحات، این گروه در مورد مشارکت هیئت اعزامی خود به دوحه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در پی «ارزیابی مستقل و توصیه‌های» فریدون سینیرلی‌اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه این سازمان درباره افغانستان، در هشتم جدی قطعنامه‌ای به تصویب رساند.

در گزارش آقای سینیرلی‌اوغلو ایجاد یک «نقشه راه» برای «ادغام کامل» افغانستان در جامعه بین‌المللی و ایجاد مجموعه‌ای از سازوکارهای نظارتی بر اجرای توصیه‌ها ارائه شده است.

این قطعنامه اعضای شورای امنیت و سایر بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را تشویق به اجرای توصیه‌های سینیرلی‌اوغلو کرده و در عین حال، خواستار تعیین فرستاده ویژه صلح برای افغانستان شده است.

با این حال، وزارت خارجه طالبان پس از این قطعنامه، تعیین نماینده ویژه برای افغانستان را «غیر ضروری خواند» و گفت که در تصویب این قطعنامه با حکومت این گروه مشوره نشده است.

طبق خبرنامه وزارت خارجه طالبان، آقای متقی موضع این گروه را در قبال قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده و خواستار تعامل سازنده شورای امنیت با طالبان شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.