عطامحمد نور: حزب جمعیت به نظام غیرمتمرکز باور دارد و نظام فدرالی را تایید می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۵

عطامحمد نور در واکنش به اعلام موجودیت «مجمع فدرال‌خواهان افغانستان» گفته که جمعیت اسلامی به نظام غیرمتمرکز باور دارد و نظام فدرالی را تایید می‌کند.

او خواستار تغییر نظام متمرکز به نظام غیرمتمرکز با تغییر قانون اساسی براساس اراده مردم شده است.

شاخه حزب جمعیت اسلامی به رهبری عطامحمد نور روز یکشنبه (١٥ دلو) با پخش اعلامیه‌ای از تاسیس «مجمع فدرال‌خواهان افغانستان» استقبال کرد.

عطامحمد نور در این اعلامیه نوشت: «جمعیت اسلامی افغانستان در حالی که به تغییر نظام ریاستی متمرکز به غیرمتمرکز باور دارد و مدل نظام غیرمتمرکز فدرالی را نیز نظامی می‌داند که در کشورهای جهان موثر واقع شده است.»

آقای نور تاسیس «مجمع فدرال‌خواهان افغانستان» را گامی در جهت مبارزه برای تغییر وضعیت کنونی خوانده است.

او تاکید کرده است که پیش از این در انتخاب نظام متمرکز ریاستی دچار اشتباه شده که همه صلاحیت‌ها را به دست یک فرد قرار داده‌ است.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان هم با پخش اعلامیه‌های جداگانه از آغاز کار مجمع فدرال‌خواهان افغانستان استقبال کرده بودند.

سرور دانش، معاون پیشین رئیس‌جمهور، هم از اهداف این مجمع حمایت کرده است. آقای دانش پیشتر با تاسیس حزب عدالت و آزادی افغانستان، برقراری نظام فدرالی را در افغانستان به عنوان یکی از اهداف اصلی خود اعلام کرده بود.

شماری از احزاب و چهره‌های سیاسی از جمله حزب کنگره ملی افغانستان به رهبری عبداللطیف پدرام، نماینده پیشین مجلس نمایندگان به صورت رسمی از نظام فدرالی حمایت کرده‌اند.

در مقابل، رهبران حکومت در دو دهه گذشته با نظام فدرالی همواره مخالفت کرده‌اند و چنین نظامی را زمینه‌ساز تجزیه افغانستان می‌دانند، اما حامیان نظام فدرالی، برعکس چنین نظامی را در جلوگیری از تجزیه موثر دانسته‌اند.

در دهه شصت خورشیدی حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالعلی مزاری برقراری فدرالی را از اهداف خود اعلام کرده بود. به دنبال آن، حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری عبدالرشید دوستم در آغاز دهه هفتاد حمایت از نظام فدرالی را در دستورکارش قرار داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها