کهنه‌سربازان امریکایی: برای توقف بازداشت، شکنجه و قتل نظامیان پیشین افغان اقدام کنید

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۵

کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا خواست که برای توقف بازداشت، شکنجه و قتل این نظامیان تلاش کند.

این کمیته خواستار اقدام جهانی برای حمایت از نظامیان پیشین افغان شده است.

اخیرا نشستی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا با حضور شماری از نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات و کهنه‌سربازان امریکایی به همین منظور برگزار شد.

کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان در امریکا از برگزاری این نشست استقبال کرد، اما افزود که چنین نشست‌ها برای رسیدگی به وضعیت نظامیان پیشین کافی نیست.

این کمیته روز یکشنبه (١٥ دلو) در اعلامیه‌ای مدعی شد که در حال حاضر هزاران نظامی پیشین در زندان‌های طالبان تحت شکنجه قرار دارند.

در اعلامیه آمده است: «بازداشت گسترده نظامیان پیشین توسط طالبان و کشتار فراقانونی این نیروها، تنها به دلیل حمایت‌شان از نیروهای بین‌المللی و امریکا باعث شده که این نظامیان به کشورهای همسایه به‌ویژه ایران و پاکستان مهاجرت کنند.»

کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که نظارت بر زندان‌های طالبان را افزایش دهد و در زمینه رهایی نظامیان پیشین اقدام کند.

در بخشی این اعلامیه همچنین درخواست شده است که به پرونده‌های مهاجرتی نظامیان پیشین به‌ویژه زنان نظامی رسیدگی شود و به آنان ویزای بشردوستانه داده شود.

این کمیته همچنین از مردم افغانستان خواسته است که قربانی نیروهای امنیتی و دفاعی حکومت پیشین افغانستان را نادیده نگیرند و در برابر بازداشت و قتل آنان سکوت نکنند.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا روز چهارشنبه (۱۱ دلو) نشستی برای بررسی انتقام‌جویی طالبان از همکاران محلی نظامیان امریکایی در افغانستان برگزار کرد.

برایان مست، عضو مجلس نمایندگان امریکا، در این نشست گفت که برخلاف اظهارات مقام‌های حکومت جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا و گروه طالبان، نیروهای امنیتی پیشین افغانستان به طور روشمند و هدفمند در افغانستان کشته می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
وادی رقابت
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.