وزیر صحت طالبان: در دو سال گذشته بیش از ۳۰۰ مرکز درمانی در افغانستان ساخته شده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۶

وزیر صحت طالبان روز دوشنبه مدعی شد که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، بیش از ۳۰۰ کلینیک و شفاخانه در سراسر افغانستان ساخته شده است.
قلندر عباد گفته که این وزارت توانسته است فعالیت سازمان‌های صحی جهانی را با نیازهای صحی افغانستان هماهنگ کند.

تلویزیون ملی، تحت کنترول طالبان، روز دوشنبه خبر اعمار شفاخانه‌های جدید را در شبکه اکس گزارش داد. بنا به این گزارش، این مقام طالبان گفت: «در دو سال گذشته بیش از ۳۰۰ شفاخانه در سراسر افغانستان ساخته شده است.»

وزیر صحت طالبان اعلام نکرده که این شفاخانه‌ در کجا و با چه هزینه‌ای ساخته شده و چطور منابع مالی آن را فراهم کرده‌اند.

طالبان تا هنوز بودجه حکومت خود را اعلام نکرده و در مورد هزینه‌های پروژه‌های عمومی اطلاعات چندانی در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است تا پروژه ها مستقلانه تایید شوند.

عباد در ۲۹ اسد امسال اعلام کرده بود که در ۳۰۰ ولسوالی افغانستان شفاخانه معیاری وجود ندارد و او قول اعمار ۳۱۰ شفاخانه را داده بود.

وزیر صحت طالبان روز دوشنبه همچنین از ارائه خدمات صحی برای کودکان و مادران نیز خبر داد و گفت که خدمات صحی ارائه‌شده برای اطفال و مادران در دو سال اخیر، بیشتر از ۲۰ سال گذشته بوده است.

پیش از این در ماه دلو سال جاری یونیسف اعلام کرد که بیش از ٩ میلیون نفر در افغانستان به امکانات بهداشتی دسترسی ندارند.

افزون بر آن، سازمان بهداشت جهانی نیز در ۲۷ اسد در بیانیه‌ای نوشت که ۱۴ میلیون نفر در افغانستان نیاز به خدمات صحی دارند. گفته شده از این میان ۷.۵ میلیون کودک و ۳.۱ میلیون زن هستند.

روزنامه واشنگتن‌پست هم در گزارشی نوشت که همزمان با افزایش دو برابری بیماران، عرضه خدمات بهداشتی در افغانستان به دلیل کاهش کمک‌های خارجی و بحران اقتصادی به سرعت رو به وخامت گذاشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.