تاجیکستان: هیچ نشانه‌ای از کاهش قاچاق مواد مخدر از افغانستان وجود ندارد

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۶

سازمان کنترول مواد مخدر تاجیکستان می‌گوید به رغم ادعای طالبان درباره ممنوعیت تولید موادمخدر، تاجیکستان هیچ نشانه‌ای از کاهش قاچاق مواد مخدر از افغانستان نمی‌بیند.

این سازمان گفت که تولید مواد مخدر در آزمایشگاه‌های مخفی در افغانستان انجام می‌شود.

خبرگزاری روسی تاس روز دوشنبه (١٦ دلو) به نقل از این سازمان نوشت که مواد مخدر تولید شده در افغانستان به تاجیکستان و بعد به کشورهای دیگر قاچاق می‌شود.

برپایه این گزارش، در سال ٢٠٢٣ بیش از ٢.٥ تن مواد غیرقانونی در مناطقی از تاجیکستان در مرز افغانستان کشف و ضبط شده است.

تاس در گزارش خود افزوده است که این مقدار مواد مخدر بیش از نیمی از کل مواد مخدر کشف شده در تاجیکستان در سال گذشته را تشکیل می‌دهد.

در گزارش همچنین آمده که تاجیکستان اطلاعاتی در مورد اقدامات طالبان علیه تولید و قاچاق مواد مخدر ندارد. این در حالیست که مقام های طالبان می گویند که ممنوعیت کشت و تولید موادمخدر به طور موثری در افغانستان تطبیق شده است.

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل نیز گزارشی نوشته بود که کشت خشخاش و تولید تریاک در افغانستان ٩٥ درصد کاهش یافته است. با این حال، ملل متحد گفته که تولید موادمخدر صنعتی، به خصوص متامفتامین در افغانستان تحت حاکمیت طالبان افزایش یافته است.

پیش از این مقام‌های ایرانی نیز گفته بودند که به رغم ممنوعیت کوکنار در افغانستان، تولید و قاچاق موادمخدر از افغانستان به ایران کاهش نیافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.