طالبان: انتقال کالای تجاری از طریق خط آهن هرات‌-خواف تا دو هفته دیگر آغاز می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۶

مقام‌های محلی طالبان در هرات از آغاز صادرات و واردات کالاهای تجاری از طریق خط آهن هرات‌-خواف تا ۱۵ روز دیگر خبر دادند.

به گفته آنان، تاجران می‌توانند با تخفیف مالیاتی در بندر چابهار، بندرعباس و مرز ترکیه کالا صادر و وارد کنند.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان روز دوشنبه (۱۶ دلو) به نقل از مقام‌های این گروه در هرات نوشت که خط آهن هرات‌-خواف در سال نخست ظرفیت بارگیری و انتقال حدود ۱۰۰ هزار تن کالای تجاری و حدود ۱۰۰ هزار مسافر را خواهد داشت.

با این‌حال، بر اساس پیش‌بینی‌های طالبان، ظرفیت تخلیه و انتقال کالاهای تجاری از طریق این خط آهن تا پنج سال آینده پنج برابر افزایش خواهد یافت و ظرفیت انتقال بیش از ۵۰۰ هزار تن کالا را در یک سال دارا خواهد بود.

مقام‌های محلی طالبان، آغاز انتقال مسافران از طریق خط آهن هرات‌خواف را ماه حمل سال آینده گفته‌اند.

این مقام‌ها همچنین گفته‌اند که حدود ۴۰۰ نیروی امنیتی طالبان در چهار پاسگاه امنیتی مستقر خواهند شد و مسئولیت تامین امنیت خط آهن هرات‌-خواف را بر عهده خواهند شد.

افزون بر آن، گسترش خط آهن تورغندی تا رباط پریان به طول ۱۱۳ کیلومتر از دیگر مواردی است که مقام‌های محلی طالبان به آن اشاره کرده‌اند.

خط آهن هرات‌-خواف در ۲۰ سرطان سال گذشته و با حضور مقام‌های جمهوری اسلامی و طالبان افتتاح شد. این خط آهن به طول ۲۲۶ کیلومتر، افغانستان را به خط آهن ایران وصل می‌کند. ۷۷ کیلومتر این خط آهن در خاک ایران و ۱۴۹ کیلومتر آن در خاک افغانستان ساخته شده است.

یعقوب‌علی نظری، والی خراسان رضوی ایران ظرفیت حمل سالانه این خط آهن را حدود شش میلیون تن بار گفت که از طریق این خط برای توسعه صادرات و ترانزیت با چین و آسیای مرکزی استفاده خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها