فرماندهی پولیس طالبان در کابل برای حسینی مزاری حکم جلب صادر کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

پولیس طالبان در کابل حکم جلب سید عیسی حسینی مزاری، رئیس مرکز فرهنگی تبیان و از چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

این حکم براثر شکایت مردم به دلیل اظهارات او درباره موجودیت صدها «فاحشه‌خانه» و «کلیسا» در غرب کابل صادر شده است.

اداره جرایم جنایی فرماندهی پولیس طالبان در کابل از عیسی حسینی مزاری خواسته است که تا ساعت ۹ صبح روز چهار شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۲ در حوزه ششم امنیتی این گروه حاضر شود، «در غیر آن حق شکایت ندارد».

در شکایت‌نامه دست‌جمعی مردم غرب کابل علیه او آمده است: «سید عیسی حسینی مزاری (سید نقیب‌الله) با وقاحت تمام و بدون شرم از شهر رضوی (مشهد)، نسبت «قذف» به مومنات و نسبت «کفر» به مومنین و مومنات غرب کابل و تمام کابلیان عزیز داد.»

شاکیان شامل شورای علما، شورای وکلای گذر،‌ انجمن جوانان غرب کابل و ملا امامان این شهر می‌شوند. آنها عیسی حسینی مزاری را «قاذف» و «مفتری» خوانده و از نهاد قضایی طالبان خواسته‌اند که حد شرعی را بر او جاری کند، نهادهای تبیان، آوا، صدای افغان و سازمان اجتماعی و فرهنگی مربوط به او را مسدود کند.

اداره جرام جنایی وزارت داخله طالبان رسیدن این شکایت را تایید کرده و به حوزه ششم پولیس کابل دستور رسیدگی به این شکایت را داده است.

عیسی حسینی مزاری، از چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی، حدود دو ماه پیش در یک سخنرانی در شهر مشهد ایران گفته بود که نظام طالبان هزار برابر از نظام جمهوریت بهتر است.

او ادعا کرده بود که در زمان جمهوریت «۹۶۰ فاحشه‌خانه» و ۵۰۰ کلیسا با سازماندهی غربی‌ها در کابل فعال بود.

خبرگزاری آوا، وابسته به مرکز فرهنگی تبیان تحت مدیریت او گزارش داد که سید عیسی حسینی مزاری این سخنان را در ۲۹ عقرب در جمعی از کسبه، بازاریان و چهره‌های پرنفوذ مهاجر در مشهدایران ایراد کرده است.

اما در شکایت‌نامه مردم غرب کابل آمده که حسینی مزاری این اتهام‌ها را در حالی مطرح کرده است که «بیشترین مدارس، کلاس‌های قرآنی، دفاتر آیات عظام و نزدیک به ۶۰۰ مسجد در غرب کابل وجود دارند.»

پیشتر آیت‌الله واعظ‌‌زاده بهسودی، روحانی برجسته شیعه از قوه قضائیه ایران و طالبان خواست که به‌دلیل «تهمت بسیار ناروا»ی حسینی مزاری علیه مردم کابل «حد شرعی» را بر او «جاری سازند».

آیت‌الله بهسودی در سخنرانی خود در همایشی با حضور شماری از مقام‌های طالبان در کابل گفت: «در حالی که در غرب کابل مدارس دینی، کلاس‌های قرآنی و حدود ۶۰۰ محراب مسجد و نمازخانه برای ادای نماز جمعه و جماعت وجود دارد»، حسینی مزاری «کفر، زنا و لواط» را بر مردم این منطقه نسبت داده است.

واعظ‌زاده بهسودی از قوه قضائیه ایران هم خواست تا زمانی که حسینی مزاری در این کشور است، «حد شرعی را بر وی جاری سازد». او همچنین از طالبان خواست اگر رئيس مرکز فرهنگی تبیان وارد افغانستان ‌شود، او را «مجازات» کند.

شکایت‌نامه مردم و حکم جلب عیسی حسینی مزاری

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بازار املاک
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.