نخست‌وزیر قطر: پاسخ مثبتی از حماس درباره توافق برسر آزادی گروگان‌ها دریافت کردیم

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

حماس روز سه‌شنبه گفت که پاسخ خود را برای پیشنهاد آتش‌بس در غزه ارائه کرده است. نخست‌وزیر قطر این پاسخ حماس را «مثبت» دانسته است.

رویترز به نقل از منابعی نوشت آتش‌بس برای حداقل ۴۰ روز ادامه خواهد داشت و حماس گروگان‌های غیرنظامی را آزاد خواهد کرد.

حماس روز سه‌شنبه اعلام کرد که پاسخ خود را برای توافق آتش‌بس در غزه ارائه کرده است، جزئیات پاسخ حماس تاکنون فاش نشده است. اما قطر گفت این پاسخ، دوحه را «خوش‌بین» کرده است.

پیشتر حماس گفته بود که هر توافقی باید پایان قطعی جنگ را به همراه داشته باشد. اسرائیل گفته است تا زمانی که حماس نابود نشود، جنگ را متوقف نخواهد کرد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر گفت که این یک «پاسخ مثبت» بوده است اما از ارایه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

منابع آگاه به رویترز گفتند که آتش بس حداقل ۴۰ روز ادامه خواهد داشت و در طی آن حماس، گروگان‌های ملکی را آزاد خواهد کرد. مراحل بعدی، تحویل سربازان و اجساد مرده گروگان‌ها، در ازای آزادی فلسطینی‌های زندانی در اسرائیل خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، در یک سفر فوری به خاورمیانه، گفت که واشنگتن در حال بررسی واکنش حماس است و در سفر روز چهارشنبه به اسرائیل درباره آن با مقامات اسرائیلی صحبت خواهد کرد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه گفت: «هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، اما ما همچنان معتقدیم که توافق ممکن است و در واقع ضروری است.»

پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه که حدود یک هفته قبل از سوی روسای استخبارات امریکا و اسرائیل در نشستی با مصری‌ها و قطری‌ها تنظیم شد، شامل آزادی گروگان‌های باقی مانده از سوی حماس در ازای توقف طولانی درگیری است.

از زمان آغاز تهاجم اسرائیل بر غزه، تنها آتش بس برای یک هفته اجرا شد. در آن زمان حماس ۱۱۰ گروگان را در ازای ۲۴۰ محبوس فلسطینی در زندان‌های اسرائیل آزاد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
فیلمستان
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.