دان: حکومت بعدی پاکستان باید از ایجاد پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در افغانستان جلوگیری کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

دو روز پیش از برگزاری انتخابات پاکستان، روزنامه دان نوشت حکومت آینده این کشور باید از ایجاد پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در خاک افغانستان جلوگیری کند.

این روزنامه همچنین بر اطمینان از این‌که هیچ گروه تروریستی در پاکستان مستقر نخواهد بود، تاکید کرد.

روزنامه دادن روز سه‌شنبه، ۱۷ دلو، در سرمقاله‌ خود به چالش‌های امنیتی پاکستان در آستانه انتخابات اشاره کرده است.

روز گذشته، در حمله ستیزه‌جویان به نیروهای امنیتی پاکستان در دره اسماعیل‌خان، دست‌کم ۱۰ نیروی پاکستانی کشته شدند.

این روزنامه تاکید کرد که حکومت جدید پاکستان که در نتیجه انتخابات دو روز بعد روی کار خواهد آمد، باید اطمیان دهد که «وضعیت بد» امنیتی کنونی، امسال ادامه نخواهد یافت.

طبق سرمقاله دان، این چالش دو لایه دارد که حکومت آینده باید به آن رسیدگی کند: «اطمینان از این‌که گروه‌های تروریستی در هیچ نقطه پاکستان مستقر نخواهند شد و هدف دیگر باید جلوگیری از ایجاد پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در خاک افغانستان باشد.»

در مطلب تاکید شده که حکومت آینده پاکستان باید یک طرح «بی‌نقص» برای تامین امنیت این کشور، به ویژه ایالت‌های خیبرپختونخوا و بلوچستان تدوین کند.

پیشتر شورای امنیت سازمان ملل در گزارش مفصلی نوشت که چندین حمله تحریک طالبان پاکستانی از داخل افغانستان حمایت شده است. این گزارش همچنین از کمک‌های طالبان افغان به طالبان پاکستانی و خانواده‌های‌ آنها در افغانستان خبر داده بود.

در گزارش شواری امینت همچنین گفته شده بود که القاعده به تازگی ۸ کمپ آموزشی جدید در افغانستان ایجاد کرده است.

روزنامه دان در سرمقاله خود نوشت که شورای امنیت سازمان ملل نگرانی‌های اسلام‌آباد درباره پناهگاه‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان را تایید کرده است.

در این مطلب آمده که طالبان افغانستان باید این تاسیسات را ببندند و در غیر این صورت، روابط‌شان با اسلام‌آباد آسیب خواهد داد.

روزنامه دادن پیشنهاد کرده که حکومت پاکستان دو گزینه را پیش روی طالبان بگذارد: این گروه یا حملات علیه پاکستان را متوقف کند یا هم «تروریست‌ها» را از مرزهای این کشور دور کند تا نتوانند در پاکستان دست به خون‌ریزی بزنند.

سرمقاله دان با اشاره به درخواست وزارت خارجه پاکستان که گفته حکومت طالبان «باید با همه اشکال نیروهای تروریستی مبارزه کند»، نوشت که این پیام باید از اسلام‌آباد به بیجینگ و سایر پایتخت‌های منطقه‌ای نیز مخابره شود.

مقام‌های حکومت پاکستان می‌گویند که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حملات ستیزه‌جویان به ویژه تحریک طالبان پاکستان علیه نیروهای امنیتی این کشور افزایش یافته است. به گفته آنها تحریک طالبان پاکستان در افغانستان پناهگاه دارد.

طالبان افغان اما ادعاهای اسلام‌آباد را پیوسته رد کرده و گفته‌ پاکستان ناتوانی خود در تامین امنیت این کشور را به گردن دیگران می‌اندازد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.