شرکت معروف سازنده پهپاد در ترکیه، کارخانه‌ای در اوکراین تاسیس می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

به دنبال محبوبیت استفاده از پهپاد در جنگ‌های روسیه و اوکراین، مدیر شرکت سازنده هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه (بایکار)، به رویترز گفت کار اعمار کارخانه‌ای در نزدیکی کی‌یف را آغاز کرده و دو مدل‌ از پهپادهای معروفش را در آنجا تولید خواهد کرد.

در این کارخانه که حدود ۵۰۰ کارمند کار خواهد کرد، پهپادهای نوع تی‌بی دو و تی‌بی سه تولید خواهد شد.

پهپادهای بایراکتار ساخت این شرکت صنایع هوایی و دفاعی ترکیه پس از استفاده توسط ارتش اوکراین برای انهدام خودروهای زرهی و سیستم‌های توپخانه روسیه در سطح جهان شهرت یافته اند.

به تازگی رئیس ستاد ارتش اوکراین در مقاله ای نوشت که ارتش کشورش برای دست یافتن به برتری نظامی بر روسیه، نیازمند سیستم های غیرعامل مانند هواپیمای های بدون سرنشین است تا بن بست جنگ با روسیه را درهم بشکند.

جنرال ژالوژینی گفت که بدون این تسلیحات پیشرفته اوکراین درگیر جنگ طولانی جبهه‌ای خواهد شد که در مقایسه با روسیه در چنین جنگی در موقعیت پایین تر قرار خواهد داشت.

شرکت بایکار قرار است به شمول اوکراین، به اتوپیا، لیبیا، آذربایجان و ۳۰ کشور جهان صادرات پهپاد خود را آغاز کند.

هالوک بایراکتار، مدیرعامل بایکار در حاشیه نمایشگاه بین المللی دفاعی در ریاض گفت: «کارخانه ما در حال ساخت است. ما به حدود ۱۲ ماه زمان نیاز داریم تا ساخت و ساز را به پایان برسانیم.»

او با اشاره به تولید ۱۲۰ پهپاد در سال گفت: «این کارخانه در اوکراین کارخانه بزرگی است، ما در حال برنامه‌ریزی برای استخدام حدود ۵۰۰ نفر هستیم.»

بایراکتار همچنین گفت که برنامه‌های این شرکت مستقر در استانبول برای شروع تولید در عربستان سعودی تا دو سال آینده نیز در دستور کار قرار دارد.

در ماه جون سال جاری شرکت بایکار با عربستان سعودی قرارداد فروش پهپاد تی‌بی دو را امضا کرد که بایکار آن را بزرگترین قرارداد دفاعی در تاریخ ترکیه توصیف کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.