سایت حال‌وش: ایران حدود ۳۰۰ طلبه افغان در دارالعلوم مکی زاهدان را اخراج می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

سایت خبری حال‌وش روز چهارشنبه گزارش داد نهادهای امنیتی ایران حدود ۳۰۰ طلبه افغان دارالعلوم مکی زاهدان را فراخوانده و آنها را به اردوگاه اتباع خارجی منتقل کردند.

منابع به حال‌وش گفته‌اند که این افراد به افغانستان اخراج خواهند شد.

حال‌وش که اخبار استان سیستان و بلوچستان ایران را پوشش می‌دهد، گزارش داده که قبل از این نیز نیروهای نظامی با لباس‌شخصی‌ها در ماه قوس با محاصره و یورش به مدارس دینی اهل سنت بیش از ۲۵۰ نفر از طلاب بدون شناسنامه را با خشونت بازداشت و رد مرز کردند.

در همین حال، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ماه گذشته نیز با احضار مولوی نظیراحمد کرمزهی، مدیر داخلی حوزه علمیه مخزن العلوم شهر خاش در ماه گذشته به او یک هفته فرصت دادند تا طلاب افغان را اخراج کند.

نیروهای امنیتی هشدار داده بودند که در صورت عدم اخراج طلاب ظرف یک هفته، آنها خود اقدام به بازداشت و رد مرز آنها خواهند کرد.

در پی این تهدید، دستکم ۵۰ تن از طلاب افغان حوزه علمیه مخزن العلوم خاش خود را به اردوگاه اتباع خارجی شهرستان خاش معرفی و رد مرز شدند.

این در حالی است که بیشتر طلبه‌های افغان در حوزه‌های علمیه شیعی در شهرهای مذهبی چون قم و مشهد با برخورداری از حق تحصیل علوم دینی، اجازه اقامت در ایران را دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.