سازمان‌های حقوق بشری به گوترش: نمایندگان زنان افغان باید در نشست دوحه باشند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

گروهی از سازمان‌های حقوق بشری مانند عفو بین‌الملل روز چهارشنبه در یک نامه سرگشاده به دبیرکل سازمان ملل گفتند که در نشست دوحه باید به حقوق زنان اولویت داده شود.

این سازمان‌ها تاکید کردند که نمایندگان زنان در مباحث این نشست حضور داشته باشند.

در نامه این سازمان‌ها گفته شده که زنان افغان و مشارکت معنادار شان در نشست‌های بین المللی در حاشیه قرار گرفته است.

قرار است در روزهای ۲۹ و ۳۰ دلو نشستی با اشتراک نمایندگان ویژه کشورهای برای افغانستان در دوحه برگزار شود. در این نشست از طالبان نیز دعوت شده است. اما، گروه های مخالفان طالبان گفته که در مورد این نشست با آنها صحبتی نشده است.

سازمان ملل گفته که این نشست نقشه راه همکاری سازمان ملل و کشورها با طالبان را ترسیم می‌کند. هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل این هفته در گفت و گو با مقام های ارشد طالبان گفت که هرچند کشورها خواهان تعامل با طالبان اند اما این گروه باید به قوانین بین المللی متعهد باشد.

دیدبان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و ۸ سازمان بین‌المللی دیگر در این نامه با اشاره به ممنوعیت زنان از کار، آموزش، محدودیت پوشش و مشارکت در زندگی عمومی افزوده که نشست دوحه فرصت مهمی است تا سازمان ملل تاکید کند حقوق زنان قابل مذاکره نیست.

نویسندگان نامه خواستار مشارکت زنان افغان، معترضان، نمایندگان قومی، اقلیت‌های جنسی و سایر گروه‌های مخالف طالبان در تمام بحث‌های نشست دوحه شده‌اند.

طالبان بارها درخواست سازمان ملل و کشورهای دیگر برای رعایت حقوق زنان، از جمله حق آموزش را رد کرده است. این گروه گفته که درخواست مشارکت و آموزش زنان از سوی کشورهای جهان مخالف شریعت و فرهنگ افغانستان است.

در نامه این سازمان ها به دبیرکل سازمان ملل آمده است که اشتراک نکردن مخالفان طالبان در این نشست به تعهد سازمان ملل و اعتبار نشست دوحه صدمه وارد خواهد کرد.

در نامه آمده است که در این نشست از طالبان خواسته شود تا تمام محدودیت‌های خود در برابر زنان را بردارند و کسانی را که خودسرانه بازداشت کردند بدون قید و شرط آزاد کنند.

در نامه تاکید شده که سازمان ملل درباره مباحث و نتایج این نشست اطلاع رسانی شفاف کند.

پیش از این نیز گروهی از زنان معترض افغان با فرستادن نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل خواستار حضور نمایندگان زنان در نشست دوحه شده‌اند.

طالبان گفته که به این نشست دعوت شده است، ولی پس از کسب اطلاع درباره موضوع و ترکیب شرکت‌کنندگان آن، درباره حضور خود در این نشست تصمیم خواهد گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بازار املاک
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.