حماس در برابر آزادی گروگان‌ها و خروج سربازان اسرائیلی از غزه، پیشنهاد آتش‌بس داد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

گروه حماس پیشنهاد داده که در برابر رهایی تمام گروگان‌ها، خروج کامل نظامیان اسرائیل از غزه و توافق بر سر پایان جنگ، چهار و نیم ماه آتش‌بس کند.

سخنگوی حکومت اسرائیل گفته این کشور پیشنهاد حماس را به دقت بررسی می‌کند و به‌زودی پاسخ خواهد داد.

یک سخنگوی حکومت اسرائیل گفت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور قرار است اواخر روز چهارشنبه درباره موضع اسرائیل در قبال پیشنهاد آتش‌بس حماس ابراز نظر کند.

شبکه ۳ تلویزیون اسرائیل به نقل از یک مقام ناشناس گفت که برخی جوانب پیشنهاد حماس قابل‌قبول نیست و مقام‌ها بحث می‌کنند که آن را رد کنند یا خواهان تعدیل آن شوند.

پیشنهاد آتش‌بس حماس دارای سه مرحله است. در ۴۵ روز اول آتش‌بس همه‌ گروگان‌های زن، مردان زیر ۱۹ سال و افراد کهن‌سال و بیمار در برابر رهایی زندانیان زن و کودکان فلسطینی از زندان‌های اسرائیل آزاد می‌شوند. در همان حال، اسرائیل نیروهایش را از مناطق پرجمعیت بیرون کند.

مرحله دوم شامل آزادی گروگان‌های باقی مانده مرد و خروج کامل نظامیان اسرائیلی از تمام مناطق غزه می‌شود.

توافق درباره پایان جنگ در غزه هم بخشی از این پیشنهاد است. منابع آگاه گفتند که پیشنهاد حماس یک آتش‌بس دایمی در غزه را تضمین نمی‌کند. آنها گفتند که توافق بر سر پایان جنگ باید قبل از آزادی کامل گروگان‌ها حاصل شود.

پیش از این حکومت اسرائیل گفته بود که تا سرکوب کامل حماس و از کار انداختن توانایی نظامی آن جنگ را متوقف نخواهد کرد. این اظهارات باعث شد که حماس رهایی تمام گروگان‌ها در بدل آتش‌بس موقت را رد کند.

برخی ناظران می‌گویند که گروگان‌ها ابزار مهم چانی زنی و اعمال فشار بر حکومت اسرائیل است که پس از چند ماه هنوز نتوانسته حماس را شکست دهد و گروگان‌ها را آزاد کند.

این ناظران می‌گویند که احتمالا بنیامین نتانیاهو و چهره‌های تندرو در کابینه جنگ حکومت اسرائیل با درخواست پایان جنگ تا زمان شکست کامل حماس موافقت نکنند.

چنانچه، شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام اسرائیلی نوشت این کشور «به هیچ وجه» طرح حماس را برای برقراری آتش‌بس نمی‌پذیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
وادی رقابت
فیلمستان
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.