هندوستان تایمز: عباس ستانکزی نقش مهمی در برقراری روابط هند و طالبان بازی کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

روزنامه هندوستان تایمز در گزارشی نوشت که تعامل دیپلومات‌های هندی و مقام‌های طالبان از یک سال گذشته به این سو افزایش یافته است.

به گزارش این روزنامه، عباس استانکزی، معین وزیر خارجه طالبان، به دلیل تحصیل در هند، در این زمینه نقش موثری داشته است.

گزارش نوشته است که شیر محمد عباس ستانکزی یکی از اعضای مهم طالبان است و به دلیل تحصیل در هند نقش مهمی در ایجاد اعتماد و زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای بیشتر این کشور با طالبان ایفا کرده است.

آشوک ساجنهار، سفیر سابق هند در قزاقستان، سویدن و لتونی می‌گوید: «او می‌دانست که هند هیچ جاه‌طلبی ارضی ندارد و دهلی نو در توسعه افغانستان مشارکت دارد.»

هند پس از ورود طالبان به کابل در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، همه دیپلومات‌های خود را از افغانستان خارج کرد. در ماه جوزای ۱۴۰۱، دهلی نو با استقرار یک تیم «فنی» در سفارت هند در کابل، حضور دیپلوماتیک خود را در افغانستان دوباره برقرار کرد.

شرکت هند در بین ۱۰ کشور در نشست ابتکاری همکاری منطقه‌ای با حضور نمایندگان اداره طالبان نیز نشان‌دهنده تعامل رو به رشد میان هند و این گروه بود.

به گفته آشوک ساجنهار، «هند یک خانه نیمه راه در کابل دارد. برخلاف چین و برخی کشورهای دیگر که حکومت طالبان را به رسمیت شناخته اند، هند روابط دیپلوماتیک با دولت کابل ندارد. با این حال، برخلاف تصور قبلی، خطر حملات تروریستی به هند به دستور پاکستان از خاک افغانستان کاهش یافته است. در واقع، روابط پاکستان و افغانستان تیره شده است.»

در نشست اخیر در کابل، که با میزبانی امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان برگزار شد، دیپلومات‌هایی از روسیه، چین، ایران، پاکستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، ترکیه و اندونزی نیز حضور داشتند.

امیر خان متقی از شرکت‌کنندگان خواست که از فرصت‌های نوظهور در افغانستان برای توسعه منطقه استفاده کنند و همچنین مدیریت تهدیدهای احتمالی را هماهنگ کنند.

او از دیپلومات‌ها خواست که پیام طالبان مبنی بر «ابتکار منطقه‌محور» را به کشورهای‌شان برسانند تا افغانستان و منطقه بتوانند مشترکاً از فرصت‌های جدید به نفع همه استفاده کنند.

وزارت خارجه طالبان در بیانیه دیگری نوشت که امیر خان متقی، وزیر خارجه این گروه روابط با کشورهای منطقه را قابل توجه می‌داند و تاکید می‌کند که این ملت‌ها «باید برای افزایش و تداوم تعامل مثبت با افغانستان، گفت‌وگوهای منطقه‌ای داشته باشند.»

گزارش هندوستان تایمز افزوده است در حالی که هند واکنش رسمی به این دیدار نشان نداد، اما چند روز هند از بدرالدین حقانی نماینده طالبان برای شرکت در جشن جمهوری در ابوظبی دعوت کرد.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان به نقل از نماینده هند در پستی در اکس نوشت: «هند در ابتکارات بین‌المللی و منطقه‌ای در رابطه با افغانستان فعالانه شرکت می‌کند و از هر تلاشی که منجر به ثبات و توسعه افغانستان شود، حمایت می‌کند.»

هند در حال حاضر با تعهدات سه تا چهار میلیارد دالری خود همچنان بزرگترین کمک‌کننده منطقه‌ای برای افغانستان است.

روزنامه هندوستان تایمز به نقل از یک منبع دیپلوماتیک نوشت که هند در حال حاضر به سختی می‌تواند به دلیل حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان، از عهده تهدیدها برآید، گرچه وضعیت روابط دوجانبه بسیار بهبود یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها