طالبان از آمادگی قطر برای سرمایه‌گذاری در پروژه خط‌آهن 'افغان ترانس' خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

اداره خط آهن طالبان از نشست چهارجانبه درباره پروژه خط‌آهن «افغان ترانس» با حضور نمایندگان اوزبیکستان، پاکستان و قطر در تاشکند خبر داد.

این اداره گفته است که نمایندگان قطر در این نشست برای سرمایه‌گذاری در پروژه افغان ترانس ابراز آمادگی کردند.

براساس بیانیه اداره خط آهن طالبان، نمایندگان خط آهن قطر سرمایه‌گذاری کشورهایی را که در مسیر خط آهن افغان ترانس قرار دارند، برای این پروژه توسعه‌ای مهم خواندند.

براساس این بیانیه، در قراردادی که میان طالبان، اوزبیکستان و پاکستان درباره خط آهن افغان ترانس امضا شد، تاکید شده که این پروژه برای توسعه بارزگانی و اقتصادی منطقه کمک می‌کند.

بیانیه افزوده است که شرکت‌کنندگان نشست چهارجانبه در ۱۷ دلو در تاشکند اوزبیکستان توافق کردند که در نشست بعدی برای ایجاد سهولت در پروژه افعان ترانس طرح کامل ارائه کنند.

برپایه بیانیه، نشست بعدی پس از رای‌زنی برای جلب سرمایه‌گذاران بیشتر در پروژه افغان ترانس در ۱۹ فبروری برگزار می‌شود.

طرح احداث خط آهن افغان ترانس میان افغانستان، پاکستان و اوزبیکستان برای ایجاد شاهراه اقتصادی که آسیای میانه را با بندرگاه‌های آبی پاکستان وصل کند، در سال ۲۰۱۸ ارائه شد.

هزینه ساخت این راه آهن بیش از چهارونیم میلیارد دالر برآورده شده و ۵۷۳ کیلومتر درازا دارد. برپایه این طرح، این راه آهن از ترمذ اوزبیکستان آغاز می‌شود و پس از عبور از شهرهای مزارشریف و کابل به پیشاور پاکستان می‌رسد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سرانجام، قانون
نگاه ژرف
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها