لایحه مرزی که کمک می‌کند افغان‌های مهاجر در امریکا اقامت بگیرند، در مجلس سنا رای نیاورد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

یک لایحه مرزی که هدف آن سخت‌تر کردن قانون مهاجرت در امریکا بود، چهارشنبه از تصویب مجلس سنای این کشور باز ماند.

در صورت تصویب این لایحه در کانگرس برنامه ویژه ویزای مهاجرت افغان‌ها تمدید و راه اقامت دایمی افغان‌های تازه وارد در امریکا هموار می‌شد.

این لایحه در رای گیری روز چهارشنبه در مجلس سنا که ۱۰۰ عضو دارد، با ۴۹ رای موافق در برابر ۵۰ مخالف شکست خورد. این لایحه برای به رای گذاشته شدن در مجلس نمایندگان امریکا به ۶۰ رای مثبت نیاز داشت.

در این لایحه بسته کمکی ۱۱۸ میلیارد دالری سخت کردن مقررات مهاجرتی، کمک به اوکراین در جنگ با روسیه و اسرائیل در نبرد با حماس پیش بینی شده بود. اما، جمهوری‌خواهان به رغم هفته‌ها مذاکره، با آن مخالفت کردند.

جمهوری‌خواهان ماه‌ها استدلال کردند که کمک اضافی به دو اسرائیل و اوکراین مستلزم رسیدگی به شمار بالای مهاجرانی است که از مرز مکسیکو وارد امریکا می‌شوند.

تاثیر لایحه مرزی بر مهاجران افغان‌

اندرو سالیوان، مدیر سازمان «هیچ‌کس پشت سر نگذاشته نشود» روز دوشنبه، ۱۷ دلو، در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان هشدار داده بود که در صورت شکست این لایحه در کانگرس، سرنوشت افغان‌های همکار سابق امریکا در افغانستان، در هاله ابهام قرار خواهد گرفت.

این نظامی پیشین امریکا گفت که عدم تصویب این لایحه باعث می‌شود شمار زیادی از متحدان افغان نیروهای امریکایی، مدت طولانی در افغانستان بمانند و تحت تعقیب طالبان قرار گیرند.

سالیوان ناکامی کانگرس در حمایت از این افغان‌ها را «کاملا نگران‌کننده» خواند.

این نظامی کهنه‌کار امریکایی که در افغانستان خدمت کرده و اکنون مدیریت نهادی را برای خارج کردن افغان‌های همکار دولت امریکا به عهده دارد، گفت: «از اینکه امریکا نتوانسته کنار متحدان افغانش بایستد، باعث شده تا بسیاری از سربازان امریکایی که در افغانستان خدمت کرده‌اند، از لحاظ روحی رنج ببرند.»

او افزود عدم تصویب این لایحه در کنکره پیامی را که به سایر متحدان امریکا در سراسر جهان می‌فرستد، این است که امریکا یک «شریک قابل اعتماد» نیست.

لایحه مرزی و بسته کمک‌های خارجی که دو حزب دموکرات و جمهوریخواه پیشنهاد کرده، به دولت امریکا اجازه می‌دهد به وعده‌های خود به افغان‌هایی که با این کشور در طول جنگ همکاری کردند،‌ عمل کند.

در صورت تصویب این لایحه در کنگره،‌ برنامه ویژه ویزای مهاجرت برای افغان‌های همکار دولت امریکا تمدید و مسیر شهروندی برای مهاجران افغان که به صورت موقت در امریکا زندگی می‌کنند، هموار می‌شود.

شمار زیادی از افغان‌ها دو سال پس از تخلیه با ویزای موقت در امریکا زندگی می‌کنند و هنوز پرونده اقامت شان از سوی اداره مهاجرت امریکا بررسی نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.