کاخ سفید درباره 'عمیق‌تر شدن فروپاشی اقتصادی' افغانستان تحت کنترول طالبان هشدار داد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

کاخ سفید در پیامی به کانگرس با اشاره به بحران گسترده انسانی در افغانستان، نسبت به احتمال عمیق‌تر شدن فروپاشی اقتصادی این کشور هشدار داد.

در این پیام آمده که بحران بشری در افغانستان تحت کنترول طالبان، تهدیدی جدی برای امنیتی ملی امریکا است.

بایدن روز سه‌شنبه در پیامش به کانگرس امریکا اطلاع داد که فرمان وضعیت اضطراری در ارتباط به افغانستان را بعد از ۱۱ فبروری تمدید می‌کند.

بایدن در پیامش نوشت: «بحران گسترده بشری در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم به امنیت غذایی، امرار معیشت، آب، بهداشت، کمبود سرپناه و نیازهای دیگر وجود دارد و به طور بالقوه فروپاشی اقتصادی این کشور هر روز عمیق‌تر می‌شود.»

بایدن افزود که این وضعیت «تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده است.»

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در آگست ۲۰۲۱، بیش از ۹ میلیارد دالر دارایی افغانستان در بانک‌های اروپایی و امریکا منجمد و از این میان ۷ میلیارد دالر در بانک‌های امریکا نگهداری می‌شود.

ایالات متحده ۲۱ نوامبر ۲۰۲۲ برای محافظت از این دارایی، یک صندوق امانی را در سوئیس ایجاد کرد و سه‌ونیم میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان را به این صندوق منتقل کرد.

هدف از ایجاد این صندوق تقویت ثبات مالی و پولی در مواجهه با بحران اقتصادی فراگیر افغانستان اعلام شده است.

در بیانیه‌ کاخ سفید آمده که حفظ ذخایر ارزی افغانستان در موسسات مالی ایالات متحده، برای رسیدگی به وضعیت اضطراری ملی و رفاه مردم افغانستان از اهمیت والایی برخودار است.

امریکا پس از سقوط دولت پیشین، بزرگترین کشور ارایه کننده کمک‌های بشری به افغانستان است. حکومت امریکا گفته که بیش از ۲ میلیارد دالر در این دو سال به افغانستان کمک کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.