ایالات متحده می‌گوید از عملیات نظامی بی‌برنامه اسرائیل در رفح حمایت نمی‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز پنجشنبه گفت که عملیات نظامی اسرائیل در رفح بدون برنامه‌ریزی جدی، فاجعه‌بار خواهد بود و امریکا از آن حمایت نمی‌کند.

حکومت اسرائیل به رغم مخالفت امریکا به ارتش دستور داد تا خود را برای ورود به شهر رفح آماده کند.

دستور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به ارتش برای ورود به رفح، در مرز با مصر، در حالی صادر می‌شود که این شهر پناهگاه بیش از یک میلیون آواره فلسطینی است.

ودانت پتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز پنجشنبه (۱۹ دلو) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «اجرای چنین عملیاتی در حال حاضر بدون برنامه‌ریزی و اندکی تفکر در منطقه‌ای که پناهگاه یک میلیون نفر است، فاجعه‌بار خواهد بود.»

پتل افزود که آنتونی بلینکن، وزیرخارجه امریکا، روز چهارشنبه در دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل این موضوع را مطرح کرده است.

پاتل در پاسخ به این پرسش که درصورت حمله اسرائیل بر رفح، بیش از یک میلیون آواره فلسطینی به کجا می‌توانند پناه ببرند، گفت: «اینها سوالات مشروعی اندکه ما معتقدیم اسرائیلی ها باید به آنها پاسخ دهند.»

در همین حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که افزایش دامنه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به شهر رفح می‌تواند «عواقب غیرقابل توصیفی» در منطقه به همراه داشته باشد.

او افزود صدها هزار فلسطینی برای در امان ماندن از درگیری‌ها به رفح پناه آورده‌اند و حمله به این منطقه، وخیم‌تر شدن «کابوس انسانی» در غزه را در پی خواهد داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.