وزیر خارجه طالبان: تعریفی از حقوق بشر وجود ندارد اما دولت‌ها زیر نام آن تحریم می‌شوند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

وزیر خارجه طالبان می‌گوید تاکنون تروریسم و حقوق‌ بشر تعریف نشده، اما حکومت‌های چون طالبان به خاطر آن تحریم شده‌اند.

متقی انتقاد کشورهای غربی از بازداشت و شکنجه فعالان حقوق بشر توسط طالبان را رد کرد و غرب را به برخورد دوگانه با حقوق بشر متهم کرد.

امیرخان متقی این سخنان را روز پنجشنبه در مراسم فراغت ۱۲۸ نفر از یک دوره سه ماهه از انستیتوت دیپلوماسی وزارت خارجه این گروه بیان کرد.

متقی به کشتار هزاران فلسطینی اشاره کرد و گفت که درباره اقدامات اسرائيل چیزی گفته نمی‌شود. امیرخان متقی تاکید کرد «هنوز تعریفی از حقوق بشر وجود ندارد، اما تحریم‌هایی به نام آن بر برخی ملت‌ها و دولت‌ها اعمال می‌شود.»

رهبران ارشد طالبان به دلیل تحریم‌های سازمان ملل اجازه سفر ندارند و این گروه به دلیل اقدامات تروریستی تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد.

حکومت طالبان به دلیل رعایت نکردن حقوق بشر و داشتن رابطه با گروه‌های تروریستی به رسمیت شناخته نشده و منزوی است.

وزیر خارجه طالبان همچنین فعالان مدنی افغان را به همکاری با کشورهای غربی متهم کرد و در توجیه بازداشت آنان گفت که «پنج نفر در افغانستان که با غرب در ارتباط هستند و برای آنها کار می‌کنند، زندانی شدند و گویا حقوق شان پایمال شده است، اما اگر زندان‌های دنیا پر از مظلوم باشد، خلاف حقوق بشر نیست.»

طالبان در جریان بیش از دو سال گذشته مکاتب دخترانه را بسته و دختران را از رفتن به دانشگاه‌ها محروم کرده و صدها فعال مدنی و مدافعان حقوق زنان را نیز بازداشت و شکنجه کرده است.

کارشناسان و نهادهای حقوق بشری می‌گویند طالبان به دلیل سیاست واپس‌گرایانه و حذف زنان از جامعه، آپارتارید جنسیتی را برقرار کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.