واکنش رسانه طالبان: ایران به حزب‌الله دستور بدهد یا خودش با اسرائیل بجنگد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

المرصاد، رسانه طالبان به اظهارات نماینده ویژه ایران در کابل درباره اعزام مهاجمان انتحاری از افغانستان به نوار غزه پاسخ داد.

این رسانه پرسیده ایران چرا به حزب‌الله دستور جنگ نمی‌دهد و یا خودش «به جای کشتن سنی‌ها در سوریه» با اسرائیل نمی‌جنگد.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان اخیرا در مصاحبه‌ با یک شبکه دولتی در ایران گفته است که اگر ضرورت باشد «بیش از یک لشکر نیروهای استشهادی» از افغانستان به حمایت از مردم فلسطین در غزه خواهند رفت.

نماینده ایران طالبان را بخشی از «محور مقاومت» در منطقه دانسته است.

محور مقاومت اصطلاحی است که جمهوری اسلامی برای توصیف نیروهای نیابتی خود در خاورمیانه استفاده می‌کند. این نیروها بر پایگاه‌های امریکایی و خاک اسرائیل حملات راکتی انجام می‌دهند.

یک رسانه متعلق به استخبارات طالبان به نام المرصاد، روز پنجشنبه، ۱۹ دلو در پاسخ به این اظهارات کاظمی قمی نوشت «هم ایران و هم اسرائیل در صدد نابودی اعراب سنی آنجا [نوار غزه] هستند.»

المرصاد در ادامه نوشته «ایران در عراق چه می‌کند؟ ایران چه کسانی را در سوریه می‌کشد؟ ایران در یمن چه کرد؟»

در یادداشتی که به قلم ناصر سعید در وبسایت المرصاد منتشر شده، آمده است «مساله فلسطین در واقع مساله همه ملت مسلمان است و باید مشترکا در مورد آن تصمیم‌گیری شود‌ اما سیاست شکست‌خورده ایران در خاورمیانه این منطقه را به یک تهدید جدی مواجه کرده است.»

این رسانه طالبان افزوده که «ایران به اقلیت‌های شیعه در آنجا کمک می‌کند تا قوی‌تر شوند و منطقه تحت نفوذ ایران قرار گیرد، این سیاست به روابط ایران و کشورهای خلیج آسیب وارد کرده است.»

این رسانه گفته که «یکی از دلایل مهم بی‌علاقگی کشورهای عربی به جنگ فلسطین این‌ است که حماس روابط قوی با ایران دارد.»

المرصاد در ادامه گفته تعجب‌آور است نیروهای جمهوری اسلامی ایران که «سنی‌ها را در سوریه و عراق می‌کشند، خانه‌های‌شان را خراب می‌کنند، مساجدشان را منهدم می‌سازند، [چطور] از فلسطین دفاع می‌کنند.»

در ادامه مطلب المرصاد آمده: «اظهارات قمی نشان می‌دهد که افغانستان جولان‌گاه مبارزانی است که بسیاری از آن‌ها غیرمسئول هستند.»

این وبسایت افزوده که «اگر ایران سیاست شکست‌خورده و مغرضانه خود را در منطقه تغییر دهد، ممکن است امنیت نسبی در آنجا برقرار شود و گام‌هایی برای ایجاد فلسطین مستقل برداشته شوند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها