نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان: تمرکز روی نشست دوحه هدف اصلی سفر من به کابل بود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان روز پنجشنبه (۱۹ دلو) در یک نشست خبری در کابل گفت تمرکز روی نشست دوحه هدف اصلی سفر او به افغانستان بود.

نشست دوحه درباره افغانستان با میزبانی دبیرکل ملل متحد در اواخر دلو برگزار خواهد شد.

نمایندگان ویژه کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی از شرکت‌کنندگان نشست دوحه با میزبانی آنتونیو گوترش خواهند بود.

پیش از این اعلام شده بود که نمایندگان زنان و جامعه مدنی افغانستان و همچنین نمایندگان طالبان نیز در نشست دوحه حضور خواهند داشت.

هنوز مشخص نیست که سازمان ملل چه کسانی را به نمایندگی از زنان افغانستان و اعضای جامعه مدنی برای دعوت به دوحه انتخار کرده است. طالبان گفته‌اند پس از دریافت وضاحت از سوی سازمان ملل در مورد اجندا و ترکیب نشست دوحه درباره شرکت خود در این نشست تصمیم خواهند گرفت.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در نشست خبری در کابل گفت که طالبان در باره نشست دوحه دیدگاه مثبت دارند و تمایل دارند که به گونه معنی دار در این نشست اشتراک کنند.

با این حال او افزود که مقامات طالبان می‌گویند در صورتی که سازمان ملل متحد در مورد این نشست وضاحت بدهد در باره اشتراک خود تصمیم خواهند گرفت.

آقای نیکلسون گفت که هدف اصلی دیدار او با مقامات طالبان تمرکز روی نشست دوحه بود و در باره مسایل مختلف از جمله چگونگی ترکیب هیات طالبان در نشست دوحه با این گروه بحث و گفت‌وگو کرده است.

نماینده ویژه اتحادیه اروپا گفت در چهار روز حضور خود در کابل با مقامات طالبان از جمله معین وزارت مبارزه با مواد مخدر طالبان درباره «دستاوردهای این وزارت در امر مبارزه با مواد مخدر» گفت‌وگو کرده است.

او همچنین به کمک‌های اتحادیه اروپا به افغانستان یادآوری کرد و گفت که در آینده نزدیک در نشست نمایندگان پنج کشور آسیای میانه در قرقیزستان درباره مبارزه علیه مواد مخدر در افغاستان نیز شرکت خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.