توصیف بازپرس امریکایی از 'حافظه ضعیف' جو بایدن خبرساز شد

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۲۰

توصیف بازپرس امریکایی از حافظه جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، خبرساز شده و واکنش او را برانگیخته است.

رابرت هر، بازپرس ویژه وزارت عدلیه، در گزارشی درباره نگهداری اسناد جنگ افغانستان در خانه آقای بایدن، او را «مرد کهن‌سال دارای حافظه ضعیف» خواند.

در پی پخش این عبارت در گزارش او، آقای بایدن عصر روز پنجشنبه در یک نشست خبری واکنش نشان داد و با اعتراض گفت: «حافظه من مشکلی ندارد.»

رابرت هر برای تهیه گزارش ۳۴۵ صفحه‌ای درباره نگهداری اسناد محرم مرتبط با جنگ و سیاست خارجی امریکا در افغانستان پنج ساعت با و گفت‌وگو کرد و در گزارش از او با عبارت‌های «دارای حسن نیست»، «دارای حافظه محدودیت‌های قابل توجه» و «دارای حافظه ضعیف» یاد کرد.

در این گزارش آقای بایدن متهم شناخته نشد، ولی پخش این عبارت‌ها زمینه آن را فراهم کرد که رسانه‌ها و منتقدانش او را در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری زیر سوال ببرند.

رسانه‌های امریکایی در روز جمعه به این موضوع به صورت گسترده‌ای پرداختند. از جمله نیویارک تایمز در گزارشی نوشت که «هشت واژه و یک لغزش لفظی سن بایدن را به مرکز توجه در [آستانه انتخابات] ۲۰۲۴ بازگرداند».

آقای بایدن در نشست خبری خود عصر روز پنجشنبه، که از توانمندی حافظه خود دفاع کرد، از عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر، به عنوان «رئیس‌جمهور مکسیکو» نام برد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در سرخط گزارشی در وبسایت خود نوشت که «دموکرات‌ها نمی‌توانند بر سر مقابله با سوال‌ها درباره سن و حافظه بایدن با هم به توافق برسند».

همچنین وال استریت ژورنال در گزارشی با عنوان «نگرانی دموکرات‌ها از سن بایدن پس از پخش گزارش بازپرس ویژه رو به افزایش است» نوشت که موضوع حافظه آقای بایدن از مدت‌ها پیش «نگرانی خصوصی» بسیاری از دموکرات‌ها بوده است و این هفته ناراحتی آن‌ها علنی شد.

آقای بایدن ۸۱ سال دارد و پیرترین رئیس‌جمهور و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا است. رقیب احتمالی او، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین امریکا هم ۷۸ ساله است. سن هر دو نامزد در این انتخابات از موضوع‌های قابل توجه رسانه‌ها است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.