دونالد ترامپ: افغانستان اکنون یکی از بزرگترین فروشندگان تجهیزات امریکایی در جهان است

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۱

رئیس‌جمهور سابق امریکا گفته افغانستان اکنون یکی از بزرگترین فروشندگان تجهیزات نظامی امریکا در جهان است.

دونالد ترامپ، خروج امریکا از افغانستان را شرم‌آورترین لحظه تاریخ این کشور توصیف کرد و گفت ۸۵ میلیارد دالر تجهیزات در این کشور جا مانده است.

رئیس‌جمهور سابق امریکا که بار دیگر خود را برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر امسال آماده می‌کند در یک برنامه در ایالت پنسیلوانا گفت که ایالات متحده تحت رهبری جو بایدن با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تجهیزات و مهمات به ارزش ۸۵ میلیارد دالر و صدها امریکایی را در این کشور جا گذاشت.

آقای بایدن گفت: خروج نظامیان امریکایی از افغانستان «شرم‌آورترین لحظه در تاریخ کشور ما است.»

آقای ترامپ در این برنامه گفت: «در هجده ماه یک سرباز امریکایی در افغانستان هدف تیراندازی قرار نگرفت یا کشته نشد، اما وقتی که این شخص (جو بایدن) روی کار آمد و ابتدا شروع به بیرون کشیدن سربازان کرد، ۱۳ سرباز فوق‌العاده ما کشته شدند.»

او افزود که با خارج کردن سراسیمه نظامیان امریکایی از افغانستان ایالات متحده به ارزش ۸۵ میلیارد دالر تجهیزات در این کشور جا گذاشت.

رئیس‌جمهور سابق امریکا گفت: «افغانستان در حال حاضر یکی از بزرگترین فروشندگان تجهیزات نظامی در جهان است. آنها (طالبان) تجهیزات کاملا جدید و خوب ما را می‌فروشند.»

خروج سراسیمه نظامیان امریکایی از افغانستان باعث شد که بخش زیاد از تجهیزات و سلاح‌های که ایالات متحده به ارتش و پولیس افغانستان داده بود جا بماند.

این سلاح‌ها عمدتا در بازارهای سیاه به فروش می‌‌رسند و در مواردی نیز به صورت عمده به پاکستان و مناطق دیگر قاچاق می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.