دست‌کم ۳۱ فلسطینی در حمله هوایی اسرائیل در رفح کشته شدند

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۱

در حمله هوایی اسرائیل به شهر رفح اوایل روز شنبه دست‌کم ۳۱ فلسطینی کشته شدند.

این حمله ساعاتی پس از آن صورت گرفت که نخست‌وزیر اسرائیل از ارتش خواست پیش از شروع حمله زمینی، برنامه تخلیه صدها هزار فلسطینی ساکن این شهر در جنوب غزه را آماده کند.

بنیامین نتانیاهو جزئیات یا جدول زمانی برای حمله زمینی ارتش به منطقه پرجمعیت رفح را اعلام نکرد اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که اظهارات او باعث ترس و وحشت ساکنان این شهر شده است.

بیش از نیم جمعیت ۲.۳ میلیونی نوار غزه از سایر مناطق به رفح در جنوبی‌ترین نقطه غزه در مرز با مصر پناه برده‌اند. مشخص نیست در صورت شروع تهاجم زمینی اسرائیل صدها هزار ساکن این منطقه به کجا فرار خواهند کرد. مصر نیز در هفته‌های گذشته با کشیدن سیم خاردار و استقرار ده‌ها تانک مرز خود را با رفح بسته است.

پیشتر، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا نیز اقدام اسرائیل به تهاجم به رفح را آغاز جنگ جدید خوانده و آنرا «بیش از حد» توصیف کرده بود.

گروه‌های امداد نیز درباره جاری شدن جوی خون در صورت تهاجم اسرائیل به رفح هشدار داده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل شب گذشته بی‌اعتنا به این انتقادات گفت که اسرائیل با پیروزی بر حماس فاصله زیادی ندارد و برای نابودی کامل این گروه باید نیروهایش را به شهر رفح بفرستد.

به گفته وزارت بهداشت غزه،‌ از آغاز عملیات نظامی اسرائیل در غزه حدود ۲۸ هزار فلسطینی کشته شده‌اند که دو سوم آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

اسرائیل در پی حمله هفتم اکتبر حماس به جنوب این کشور که در آن ۱۲۰۰ نفر کشته و حدود ۲۵۰ نفر به گروگان گرفته شدند، عملیات نظامی در غزه را آغاز کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.