دیلی میل: سپاه پاسداران مسلمانان بریتانیا را برای جاسوسی و حمله به مخالفان جذب می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۱

دیلی میل به نقل از مقام‌های بریتانیایی و اسرائیلی نوشت که سپاه پاسداران مسلمانان بریتانیایی را که برای زیارت به ایران و عراق می‌روند، برای جاسوسی جذب می‌کند. یک منبع آگاه گفته که فعالیت جاسوس‌های ایرانی در خاک بریتانیا بسیار دشوار شده است.

یک مقام اسرائیلی به دیلی میل گفت از زمان حمله حماس به اسرائیل در ۱۵ میزان، این کشور بیش از حد معمول درباره احتمال حمله‌های حکومت ایران و نیروهای نیابتی‌اش به بریتانیا هشدار داده‌اند.

یک منبع دولتی بریتانیا نیز به این روزنامه گفت هر زمانی که سپاه خواسته کسی را در بریتانیا بکشد یا او را برباید، عمدتا برای این کار از شبکه‌های خلافکاران سازمان‌یافته در بریتانیا استفاده کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا با اشاره به بسته جدید تحریمی این کشور و امریکا برای مقابله با شبکه ترور مقام‌های جمهوری اسلامی علیه مخالفان حکومت در خارج کشور، به ایران اینترنشنال گفت این تحریم‌ها در واکنش به تهدیدها علیه خبرنگاران ایران اینترنشنال تهیه شده است.

پیشتر آی‌تی‌وی گزارش داد جاسوس‌های سپاه در اکتبر ۲۰۲۲ به یک قاچاقچی انسان پیشنهاد دادند در ازای ۲۰۰ هزار دالر فرداد فرحزاد، مجری ایران‌اینترنشنال و سیما ثابت، مجری پیشین این شبکه را بکشد، اما فرد اجیر شده که یک جاسوس دوجانبه بود، این توطئه را افشا کرد.

طبق گزارش آی‌تی‌وی، قرار بود در پاییز گذشته مقابل دفتر ایران‌اینترنشنال در لندن یک موتر بمب‌گذاری شده منفجر شود، اما به دلیل حضور نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان این شبکه، این نقشه تغییر کرد و نقشه قتل فرحزاد و ثابت جایگزین آن شد.

طبق این گزارش، جاسوس‌های سپاه به فردی که برای کشتن فرحزاد و ثابت اجیر کرده بودند گفتند ایران‌اینترنشنال در رسانه‌ها جمهوری اسلامی را به شدت تحقیر کرده است.

فرد اجیر شده در پاسخ به پرسش‌هایی که آی‌تی‌وی از او پرسیده بود گفت ماموران سپاه گفتند باید با کشتن این مجری‌ها به کسانی که می‌خواهند در این شبکه جایگزین آنها شوند، «درس عبرت» داده شود.

طبق این گزارش، محمدرضا انصاری، از فرماندهان سپاه، طراح اصلی توطئه قتل ثابت و فرحزاد بوده است.

او که تحت تحریم امریکاست و با خانواده بشار اسد ارتباط دارد، به محمد عبدالرزاق کنفانی، یکی از رهبران این گروه ترور و از نزدیکان بشار اسد، دستور داده بود توطئه قتل‌ها را اجرا کند. توطئه قتل این دو مجری از سوی رابط‌های بشار اسد و از دمشق هدایت می‌شد.

فرد اجیر شده برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ در ارتباط با صنایع کشتیرانی با سپاه همکاری کرد، اما بعدا جذب یک سازمان اطلاعاتی غربی شد و پس از آن که سپاه در سال ۲۰۲۲ برای قتل این دو مجری با او تماس گرفت، این توطئه را به سازمان اطلاعاتی مربوطه اطلاع داد.

این فرد به سازمان اطلاعاتی غربی که برایش کار می‌کرد گفته که کنفانی علاوه بر وعده پرداخت ۲۰۰ هزار دلار، به او قول داده بود برایش مدارک هویتی جدید تهیه کند.

طبق این گزارش، کنفانی به فرد اجیر شده گفته بود که «یکی از دوستان» را برای عکس‌برداری از دفتر ایران‌اینترنشنال فرستاده است.

همچنین هیات منصفه دادگاه کیفری مرکزی انگلستان، محمدحسین دوتایف، تبعه اتریشی چچنی‌الاصل را که به دست داشتن در جرایم تروریستی علیه شبکه ایران‌اینترنشنال متهم شده بود، در این پرونده مجرم شناخت. او سال گذشته هنگام عکس‌برداری از ساختمان قبلی این شبکه در غرب لندن بازداشت شده بود.

دوتایف متهم است قصد داشته با جمع‌آوری اطلاعات و ارائه آن به شخص سوم، زمینه را برای انجام عملیاتی تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال فراهم آورد.

پس از اعلام این تصمیم دادگاه، سخنگوی ایران‌اینترنشنال تاکید کرد این شبکه تحت تاثیر تهدیدها قرار نخواهد گرفت و خبرنگاران این رسانه «به ارائه اخبار مستقل و بدون سانسور، آن‌طور که شایسته مردم ایران است، ادامه خواهند داد.»

شبکه ایران‌اینترنشنال سال گذشته پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از لندن به واشینگتن منتقل کند.

این شبکه سال جاری پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدیدش در لندن از سر گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.