دو زندانی سابق طالبان در گوانتانامو که در عمان 'تحت نظارت' بودند، به کابل برمی‌گردند

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

سخنگوی وزارت داخله طالبان اعلام کرد که دو زندانی سابق این گروه در گوانتانامو که هفت سال در عمان «زیر نظارت» بودند، روز دوشنبه ۲۳ دلو به کابل برخواهند گشت.

عبدالمتین قانع در بیانیه‌ای نوشت که هر یک از آن دو بیش از ۱۴ سال در گوانتانا بود‌ه‌اند.

هویت زندانیان

به گفته سخنگوی وزارت داخله طالبان این دو تن عبدالظاهر صابر و عبدالکریم نام دارند.

در خبرنامه عبدالمتین قانع آمده است که ملا عبدالظاهر صابر، از ولایت لوگر است. او در ماه می ۲۰۰۲ به دست سربازان امریکایی‌ بازداشت و پس از چهار ماه از بگرام به گوانتانامو منتقل شد.

در بیانیه آمده که آقای صابر در جنوری ۲۰۱۷ از گوانتانامو به عمان منتقل شد و هفت سال در این کشور بدون داشتن اجازه سفر تحت نظارت بود.

آقای قانع نوشته است که اکنون براثر تلاش طالبان محدودیت‌ها رفع شده و عبدالظاهر صابر به افغانستان برمی‌گردد.

براساس اطلاعاتی که وزارت داخله طالبان منتشر کرده، فرد دوم عبدالکریم، زاده ولسوالی تنی ولایت خوست است. این عضو طالبان در اگست ۲۰۰۲ به دست نیروهای امنیتی پاکستان بازداشت و پس از چند ماه به امریکایی‌ها تسلیم داده شد.

عبدالکریم در اوایل ۲۰۰۳ به زندان گوانتانامو منتقل شد و بعد از ۱۴ سال از این زندان آزاد و به عمان منتقل شد. عبالکریم نیز در هفت سال گذشته بدون داشتن اجازه سفر در عمان «تحت نظارت» بود و اکنون محدودیت‌ها رفع شده و به کابل برمی‌گردد.

در پی حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا به افغانستان در میزان ۱۳۸۰، شمار زیادی از اعضای طالبان دستگیر و به زندان گوانتانامو منتقل شدند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اسد ۱۴۰۰، طالبان پیوسته خبرهایی درباره آزادی اعضای خود از زندان‌های امریکا منتشر می‌کند.

این گروه پیش از این از آزادی بشر نورزی، قاچاقچی بزرگ مواد مخدر و چهره نزدیک به رهبری طالبان از زندانی در امریکا خبر داد.

پیشتر اسدالله هارون، عضو طالبان نیز پس از ۱۵ سال از زندان گوانتانامو آزاد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.