مرکز خبرنگاران افغانستان از بازداشت یک خبرنگار در ولایت سمنگان خبر داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

مرکز خبرنگاران افغانستان روز یکشنبه از بازداشت سیف‌الله کریمی، خبرنگار خبرگزاری پژواک در ولایت سمنگان خبر داد و خواهان آزادی فوری وی شد.

به نقل از این مرکز، آقای کریمی روز گذشته پس از احضار به دفتر والی سمنگان بازداشت شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان روز یکشنبه (۲۲ دلو) در اعلامیه‌ای ضمن ابراز نگرانی جدی نسبت به بازداشت آقای کریمی، خواستار آزادی فوری بدون قید و شرط این خبرنگار شد. آقای کریمی حدود هفت ماه قبل به عنوان خبرنگار محلی پژواک کار را آغاز کرده بود.

تاکنون طالبان در مورد بازداشت این خبرنگار اظهار نظری نکرده است و جزئیات بیشتری در مورد علت بازداشت او در دسترس نیست.

مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از یک منبع نوشته که سیف‌الله کریمی روز گذشته به دفتر والی طالبان در سمنگان احضار شده و از سرنوشت او دیگر خبری در دست نیست.

این منبع به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته که آقای کریمی حدود ۱۰ روز قبل در پی تهیه گزارشی در پیوند به اعتراض مالکان رستورانت‌ها و هوتل‌های سمنگان نسبت به افزایش مالیات، خواستار مصاحبه با مستوفی طالبان در سمنگان شده بود.

به گفته‌ این منبع، بشیراحمد نعمانی، مستوفی طالبان، از مصاحبه خودداری کرده و موضوع را به عبدالاحد فضلی، والی طالبان در سمنگان گزارش می‌دهد و پس از آن والی طالبان کریمی را احضار می‌کند.

یک منبع دیگر نیز به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که با آقای کریمی از سوی یکی از محافظان والی طالبان در سمنگان با خشونت رفتار شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان افزوده که مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و هر نوع تهدید یا محدودیت از سوی مسئولین پذیرفتنی نیست.

مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید از ۱۱ جدی ۱۴۰۱ تا ۱۰ جدی ۱۴۰۲، حدود ۱۶۸ رویداد نقض حقوق خبرنگاران را ثبت کرده و دو خبرنگار همچنان در زندان هستند.

امین‌الله عالمی، صاحب امتیاز و مدیر مسؤل رادیو ممتاز در فاریاب در آخر ماه اسد به خاطر موضوع «شخصی» بازداشت و به یک سال زندان محکوم شد.

سلطان علی جوادی مدیر مسؤل رادیو نسیم در ولایت دایکندی پس از چند بار بازداشت از سوی طالبان، در ۲۰ قوس به یک سال زندان محکوم شد.

پیش از این فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در ششم دلو ادامه احضار و بازداشت کارکنان رسانه‌ها در افغانستان توسط طالبان را محکوم کرد.

این فدراسیون اقدامات طالبان را «غیرقانونی» و در راستای ارعاب و ساکت کردن رسانه‌های افغانستان دانسته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بازار املاک
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.