معاون سیاسی طالبان: نشست آینده دوحه به خاطر گسترش تعامل طالبان با جهان است

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی رئیس‌الوزرای طالبان روز یکشنبه گفت نشست آینده دوحه با میزبانی سازمان ملل درباره افغانستان برای کمک به گسترش روابط طالبان با جهان برگزار می‌شود.

این مقام حکومت طالبان افزود که این گروه خواهان «تعامل مثبت» با جهان است.

این نشست با محوریت موضوع افغانستان به میزبانی آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد قرار است در روزهای ۲۹ و ۳۰ دلو برگزار شود. در این نشست نمایندگان بیش از ۲۰ کشور جهان اشتراک خواهند کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، هدف از نشست دوحه را انسجام رویکرد کشورهای مختلف در قبال افغانستان و پرداختن به ارزیابی‌های مستقل در مورد این کشور دانسته است.

به نقل از صفحه اکس اداره امور طالبان، مولوی عبدالکبیر روز یکشنبه (۲۲ دلو) در نشستی با بزرگان قومی و علما در ولایت ننگرهار، هدف از نشست دوحه را گسترش تعامل طالبان با جهان دانست.

پیش از این امیرخان متقی، وزیرخارجه طالبان در ۱۸دلو،در دیدار با توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا خواستار اشتراک «معنی‌دار» طالبان در نشست دوحه شده بود. متقی این نشست را آغازگر مرحله‌ای مثبت در روابط افغانستان با جهان دانسته است.

مولوی عبدالکبیر در دیدار روز یکشنبه خود در ننگرهار سیاست خارجی این گروه را «اقتصاد‌محور» دانسته و گفت که «با هیچکس خواستار ایجاد منازعه نیست و خواهان تعامل مثبت با جامعه جهانی است.»

معاون سیاسی طالبان همچنین از مردم ننگرهار خواست تا از اداره طالبان حفاظت کنند و «به هیچ‌کسی اجازه بغاوت» در مقابل این گروه را ندهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
آخرین شاه ایران

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.