دو زندانی سابق طالبان در گوانتانامو وارد کابل شدند

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

رادیو - تلویزیون ملی افغانستان، تحت کنترول طالبان گزارش داد که عبدالظاهر صابر و عبدالکریم دو زندانی سابق طالبان در گوانتانامو صبح دوشنبه (۲۳ دلو) وارد کابل شدند. وزارت داخله طالبان گفته است که این دو نفر ۱۴ سال در زندان گوانتانامو بودند.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله طالبان روز یکشنبه (۲۲ دلو) اعلام کرد که این دو نفر هفت سال در عمان هم «تحت نظارت» بودند.

هویت زندانیان

به گفته سخنگوی وزارت داخله طالبان، ملا عبدالظاهر صابر، از ولایت لوگر است. او در ماه می ۲۰۰۲ به دست سربازان امریکایی‌ بازداشت و پس از چهار ماه از بگرام به گوانتانامو منتقل شد.

گفته شده که آقای صابر در جنوری ۲۰۱۷ از گوانتانامو به عمان منتقل شد و هفت سال در این کشور بدون داشتن اجازه سفر تحت نظارت بود.

آقای قانع گفته است که بازگشت این دو نفر بر اثر تلاش طالبان انجام شده است.

براساس اطلاعاتی که وزارت داخله طالبان منتشر کرده، فرد دوم عبدالکریم، زاده ولسوالی تنی ولایت خوست است. این عضو طالبان در اگست ۲۰۰۲ به دست نیروهای امنیتی پاکستان بازداشت و پس از چند ماه به امریکایی‌ها تسلیم داده شد.

عبدالکریم در اوایل ۲۰۰۳ به زندان گوانتانامو منتقل شد و بعد از ۱۴ سال از این زندان آزاد و به عمان منتقل شد. عبالکریم نیز در هفت سال گذشته بدون داشتن اجازه سفر در عمان «تحت نظارت» بود.

در پی حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا به افغانستان در میزان ۱۳۸۰، شمار زیادی از اعضای طالبان دستگیر و به زندان گوانتانامو منتقل شدند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اسد ۱۴۰۰، طالبان پیوسته خبرهایی درباره آزادی اعضای خود از زندان‌های امریکا منتشر می‌کند.

این گروه پیش از این از آزادی بشر نورزی، قاچاقچی بزرگ مواد مخدر و چهره نزدیک به رهبری طالبان از زندانی در امریکا خبر داد.

پیشتر اسدالله هارون، عضو طالبان نیز پس از ۱۵ سال از زندان گوانتانامو آزاد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.