عمران خان علی‌امین گنداپور را به عنوان وزیراعلای ایالت خیبرپختونخوا معرفی کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۴

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین و رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، علی‌امین گنداپور را به عنوان نامزد حزب خود برای وزارت اعلای ایالت خیبرپختونخوا معرفی کرد.

حزب تحریک انصاف ۸۴ کرسی در مجلس خیبرپختونخوا به‌دست آورد و می‌تواند حکومت ایالتی تشکیل دهد.

شبکه خبری جیوز نیوز روز سه‌شنبه (۲۴ دلو) گزارش داد که عمران خان از زندان راولپندی به خبرنگاران گفت: «وزیراعلای خیبرپختونخوا علی‌امین گنداپور خواهد بود.»

این در حالی است که حزب تحریک انصاف تلاش دارد با ائتلاف احزاب دیگر سکان قدرت را در حکومت فدرال هم به دست گیرد.

به گزارش جیو نیوز، آقای خان امکان تشکیل دولت ائتلافی با حزب مسلم‌لیگ‌ شاخه نواز، حزب مردم پاکستان و حزب متحد قومی را رد کرده و به مقام‌های حزب خود دستور داده است که با احزاب دیگر برای تشکیل دولت ائتلافی گفت‌وگو کنند.

جیوز نیوز نوشت که نامزدهای مستقل و متحد حزب تحریک انصاف با به‌دست آوردن بیش از ۹۰ کرسی به عنوان بزرگ‌ترین گروه پارلمانی هستند و اکنون بیشتر از هر حزب دیگری در مجلس ملی کرسی دارند.

از احزاب عمده دیگر، در انتخابات سراسری اخیر پاکستان حزب مسلم‌لیگ‌نواز ۷۵ کرسی و حزب مردم ۵۴ کرسی به‌دست آوردند. این دو حزب هم در تلاش تشکیل ائتلافی برای تشکیل حکومت هستند.

عمران خان گفته انتخابات هشتم فبروری ثبات اقتصادی را برای پاکستان به ارمغان می‌آورد، اما کسانی می‌خواهند حکومت کنند در «پولشویی» دست دارند.

آقای خان همچنین افزوده است وقتی که نواز شریف کنفرانس خبری خود را به تعویق انداخت، می‌دانست که حزبش در انتخابات پیروز نشده است. او گفت: «نواز شریف و مریم نواز در هر دو انتخابات شکست خوردند.»

نخست‌وزیر پیشین پاکستان گفت که پیش از این‌که بر سر نام نخست‌وزیر آینده با احزاب دیگر به توافق برسد، حزب او تقلب در انتخابات را به چالش می‌کشد. او افزود: «ما علیه [تقلب در] نتایج انتخابات به دادگاه عالی پاکستان مراجعه خواهیم کرد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.