ذبیح‌الله مجاهد: یوناما و برخی از حلقات بیرونی، موضوع ترس زنان را بزرگنمایی می‌کنند

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۸

سخنگوی طالبان گزارش تازه یوناما را رد کرد که گفته ۷۰ درصد زنان در افغانستان به‌دلیل ترس از آزار و اذیت طالبان از خانه‌های‌شان بیرون نمی‌شوند.

ذبیح‌الله مجاهد گفت یوناما و حلقات دیگر موضوع ترس زنان را بزرگنمایی کرده و مردم را به تشویش می‌اندازند.

آقای مجاهد به رادیو تلویزیون ملی افغانستان، رسانه دولتی که تحت کنترول این گروه است گفت: «ما در عمل هیچ چیزی را نمی‌بینیم. شما در کابل هستید می‌بینید در هیچ جا و هیچ روزی بازداشت نداریم.»

در حالی که در روزهای گذشته گزارش‌های مستند از کابل و برخی ولایات دیگر درباره اقدام طالبان به بازداشت زنان به بهانه حجاب منتشر می‌شد، آقای مجاهد می‌گوید: «نه کدام پولیسی موظف شده که خانم‌ها را بگیرد و نه هم کدام تخطی وجود دارد.»

سخنگوی طالبان گزارش‌های منتشر شده و گزارش اخیر دفتر نمایندگی سازمان ملل درباره ترس زنان از بیرون شدن از خانه‌های‌شان را تبلیغات خوانده و گفته «حلقاتی بیرونی وظیفه گرفته‌اند و همچون موضوعات را بزرگنمایی می‌کنند».

او این گزارش‌ها و «حلقات» را مسبب ایجاد ترس در میان مردم خوانده است.

آقای مجاهد به تلویزیون ملی گفت: «بارها این موضوع رد کرده‌ایم و مکررا می‌گویم که هیچ بازداشتی صورت نگرفته است.»

با این حال، سخنگوی طالبان اذعان کرد که بازداشت زنان صحت دارد اما به گفته او این اقدامات‌ یک روزه بوده و گروهی از زنان پولیس طالبان موظف شده بودند این ماموریت را انجام دهند.

ذبیح‌الله مجاهد افزود زنانی که بازداشت شده بودند «برای شان توصیه‌های شده و بعد از دو ساعت آزاد شدند و هیچ زندانی در این بخش نداریم».

اما دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان،‌ یوناما در گزارشی مفصلی که روز جمعه منتشر کرد، گفت که ۷۰ درصد زنان به‌دلیل فرمان‌های طالبان درباره لباس و نحوه پوشش زنان و لزوم همراهی مردان با زنان، می‌ترسند یا احساس امنیت نمی‌کنند.

این گزارش در آستانه اجلاس بین‌المللی به رهبری سازمان ملل در دوحه قطر منتشر شد که قرار است در آن نمایندگان ویژه کشورها و اعضای این سازمان درباره افغانستان و نحوه تعامل با طالبان گفت‌وگو کنند.

گروه طالبان که از تابستان سال ۱۴۰۰ قدرت را در افغانستان به‌دست گرفت، زنان را از عرصه زندگی اجتماعی حذف کردند، دختران را از رفتن به مکتب بالاتر از صنف شش و دانشگاه‌ها منع و قیودات شدیدی بر شیوه پوشش و حجاب زنان وضع کرده‌ است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.