جسد خلبان روس که خود را به اوکراین تسلیم کرده بود، در اسپانیا پیدا شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۱

سازمان اطلاعات اوکراین خبر داد جسد ماکسین کوزمینف، خلبان روسی که در عملیاتی مخفی در سال گذشته میلادی خود را به اوکراین تسلیم کرده بود، سه‌شنبه پیش در پارکینگ ساختمانی در وییاخویوسا در اسپانیا پیدا شده است.

بر اساس گزارش‌ها، او به دست افراد مسلح ناشناس و با شلیک ۱۲ گلوله کشته شده و دوست‌دخترش جنازه‌اش را پیدا کرده است. یک ماشین سوخته‌ نیز در نزدیکی محل کشف جسد او پیدا شده است.

پولیس اسپانیا پیش از آگاهی از جزییات زندگی و نقش کوزمینف در ارتش روسیه، تصور می‌کرد تیراندازی به یک گروه تبهکار مرتبط است.

کوزمینف در ماه آگست گذشته هنگام پرواز بین دو پایگاه هوایی روسی، از مرز اوکراین عبور کرد. قرار بود او قطعات جنگنده‌های روسی را جابه‌جا کند، اما در عوض، بالگرد خود را در خاک اوکراین فرود آورد.

کریلو بودانف، رییس اطلاعات نظامی اوکراین گفت افسرانش در یک عملیات پیچیده شش ماهه، کوزمینف را متقاعد کردند که به اوکراین بگریزد. به گفته بودانف، پیش از آنکه این خلبان روسی خود را تسلیم اوکراین کند، خانواده او از روسیه خارج شدند.

رسانه‌های اوکراینی گزارش داده‌اند که کوزمینف تصمیم گرفت به جای آنکه در اوکراین بماند به اسپانیا برود.

با این حال، برخی منابع روسی نزدیک به وزارت دفاع روسیه با رد این گزارش‌ها گفته‌اند که دستگاه اطلاعاتی اوکراین گزارش کشته شدن کوزمینف را منتشر کرده تابا خبر جعلی مرگ، برای او هویتی تازه بیافریند.

ولادیمیر روگوف، یک مقام منصوب‌شده توسط روسیه در جنوب اوکراین، در تلگرام نوشت: «خیلی هیجان زده نشوید. آنها می خواهند یک زندگی جدید با یک لوح تمیز و یک نام جدید برای خائن درست کنند.»

اگر مرگ کوزمینف تایید شود، انگشت اتهام به احتمال زیاد به سمت کرملین نشانه خواهد رفت. روسیه در گذشته نیز چند شهروند روسی را در اروپا به قتل رسانده است.

گزارش‌ها در سپتامبر گذشته حاکی از آن بود که کوزمنیف قصد دارد به نیروی هوایی کوچک اوکراین بپیوندد. مشخص نیست که آیا او بعدا نظر خود را تغییر داده یا خیر و چرا تصمیم گرفته اوکراین نسبتا امن را ترک کند و به اسپانیا برود.

خبر جان باختن این خلبان روسی در حالی منتشر شد که واکنش‌ها به مرگ الکسی ناوالنی همچنان ادامه دارد. یولیا ناوالنایا، همسر ناوالنی، روز دوشنبه ۳۰ دلو، ولادیمیر پوتین را به قتل او متهم‌ کرد.

ناوالنی مخالف شماره یک پوتین روز جمعه در ۴۷ سالگی و در حالی که محکومیت ۱۹ ساله زندان را سپری می‌کرد، به طرز مشکوکی جان باخت. مرگ او موجی از واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را برانگیخت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.