ارزیابی تازه: برای بازسازی مناطق زلزله‌زده در هرات به ٤٠٣ میلیون دالر نیاز است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

برنامه توسعه سازمان ملل، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و بانک توسعه آسیایی یافته‌های مشترک خود از نیازمندی‌های زلزله‌زدگان هرات را منتشر کردند.

برپایه ارزیابی این سازمان‌ها، برای بازسازی مناطق زلزله‌زده در هرات به ٤٠٢.٩ میلیون دالر بودجه نیاز است.

ارزیابی مشترک این سازمان‌ها نشان می‌دهد که٢١٧ میلیون دالر برای بازسازی خسارات فیزیکی و حدود ٧٩ میلیون دالر برای دیگر خسارات نیاز است.

طبق گزارش مشترک این نهادها، ٤١ درصد از این بودجه در بخش بازسازی مسکن نیاز است و در بخش‌های آموزش و کشاورزی نیز نیاز جدی وجود دارد.

گزارش افزوده است در پی زلزله‌های ویرانگر هرات ١٨٠ هزار دانش‌آموز و بیش از چهار هزار آموزگار با مشکل روبه‌رو شده‌اند.

این ارزیابی در ماه اکتبر ٢٠٢٣ آغاز شد و از لحاظ فنی ٩ منطقه هرات را با ٢.٢ میلیون نفر تحت پوشش قرار داده است.

در گزارش آمده است که زلزله هرات ٢٧٥ هزار نفر شامل زنان باردار، نوزادان، معلولان، افراد سال‌خورده، کودکان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن را تحت تاثیر قرار داده است.

در ارزیابی مشترک این سازمان‌ها همچنین آمده است که زلزله‌های پی‌درپی هرات مشاغل زنان را تحت تاثیر قرار داده و حدود ٧٠ درصد آن آسیب دیده‌اند.

برپایه این ارزیابی، ٥٨ درصد از تلفات زلزله هرات را زنان تشکیل می‌دهند که در مناطق روستایی با مسکن‌های بومی و غیر مقاوم زندگی می‌کردند.

برنامه توسعه سازمان ملل، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و بانک توسعه آسیایی تعهد کردند که به آسیب‌پذیرترین افراد به‌ویژه زنان و دختران در این مناطق کمک کنند.

براساس یافته‌های مشترک این سازمان‌ها زلزله‌های پی‌در‌پی در ماه اکتبر در هرات یک هزار و ٥٠٠ کشته و دو هزار و ٦٠٠ زخمی برجا گذاشته است.

طالبان پیش از این اعلام کرده بود که شمار جان باختگان در زمین‌لرزه‌های هرات به بیش از دو هزار رسیده و بیش از نه هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.