وزیر نفت: اسرائیل پشت انفجار خطوط انتقال گاز ایران بود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

جواد اوجی، وزیر نفت ایران، اسرائیل را به دست داشتن در انفجارهای خطوط انتقال گاز در ایران متهم کرد و گفت جمهوری اسلامی «توطئه دشمن» را خنثی کرده است.

روز ۲۵ دلو انفجارهای مهیب در لوله‌های انتقال گاز در استان‌های چهارمحال و بختیاری و فارس رخ داد.

اوجی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه کابینه گفت: «بدون اینکه اتفاقی در هیچ کدام از استان‌ها و شهرها و روستاها بیفتد، در کوتاه‌ترین مدت و سریع، خطوط ترمیم شدند. وقتی که یکی از خطوط انتقال گاز ترکیه منفجر می‌شود، ۲۰ روز طول می‌کشد تا آن را ترمیم کنند اما ما در سریع‌ترین زمان این خطوط را ترمیم کردیم.»

به گزارش رسانه‌های داخلی و بر اساس اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی، گاز ده‌ها روستا و میلیون‌ها مشترک در اثر این انفجارها قطع و گازرسانی به ادارات دولتی و صنایع در چند استان محدود شد.

وزیر نفت هفته گذشته این انفجارها را تلاش «دشمن» برای ایجاد چالش هم‌‎زمان با برگزاری راه‌پیمایی روز ۲۲ دلو دانسته بود.

پیش از این در روز جمعه ۲۷ دلو، روزنامه نیویارک تایمز به نقل از دو مقام غربی و یک استراتژیست مرتبط با سپاه پاسداران خبر داد اسرائیل پشت انفجارها در خطوط انتقال گاز ایران بوده است.

یکی از مقام‌های غربی گفت: «حمله اسرائیل یک اقدام نمادین بزرگ به شمار می‌رود. تعمیر خرابی‌ها برای ایران کاری ساده بود ... اما در شرایطی که درگیری‌ها در منطقه تشدید می‌شود این اقدام هشداری جدی به ایران بود که اسرائیل قادر است چه ضربه‌هایی وارد کند.»

استراتژیست مرتبط با سپاه نیز گمانه‌زنی‌ها را درباره دست داشتن اسرائیل در این انفجارها تایید کرد و افزود جمهوری اسلامی معتقد است این عملیات با همکاری عوامل اسرائیل در داخل ایران انجام شده است.

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از آن است که یک گروه سلفی مستقر در مرز ایران و افغانستان عامل حمله به خطوط گاز ایران بوده است.

بر اساس این اطلاعات، انفجارهای خطوط انتقال گاز ایران در پی خرابکاری مستقیم در این خطوط رخ داد.

شامگاه ۲۶ دلو نیز یک انفجار مهیب در شهر قدس تهران به وقوع پیوست.

وحید گلی‌کانی، فرماندار شهر قدس، دلیل این انفجار را آتش‌سوزی در مخازن شیمیایی یک کارخانه خصوصی عنوان کرد.

نیویورک‌تایمز در گزارش خود این انفجار را نیز به اسرائیل منتسب کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.