مقام بریتانیایی:نظامیان افغان به من جنایات 'وحشتناک' نیروهای ویژه بریتانیا را بازگو کردند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

معاون وزیر دفاع بریتانیا به یک کمیته تحقیق گفت کماندوهای سابق افغان روایت‌های «وحشتناکی» از کشتار مردان و کودکان در بازداشت نیروهای ویژه هوایی بریتانیا در افغانستان بازگو کرده‌اند.

او گفت کماندوها حاضر نبودند با این نیروها به عملیات شبانه بروند.

به گزارش بی‌بی‌سی‌ انگلیسی، مسئول کمیته تحقیق رسمی در مورد اتهامات دست داشتن نیروهای واحد ویژه هوایی ارتش بریتانیا موسوم به اس.ای.اس در افغانستان از آقای جانی مرسر پرسید که آیا او با این اظهارات به «اتهامات قتل عمد» از سوی این نیروها اشاره دارد یا نه؟ مرسر در پاسخ می‌گوید: بلی.

برنامه پانورامای بی‌بی‌سی هفته گذشته خبر داد که واحد ویژه هوایی ارتش بریتانیا با اسکان یک واحد کماندوهای افغان در بریتانیا مخالفت کرده است. برخی از اعضای سابق این واحد هوایی به این شبکه خبری گفتند که احتمالا مخالفت آنها به‌دلیل نگرانی از شهادت کماندوهای افغان در کمیته تحقیق درباره کشتار غیرنظامیان به‌دست نیروهای ویژه هوایی در افغانستان است.

این کماندوهای افغان در عملیات‌های شبانه نیروهای هوایی ویژه بریتانیا را همراهی می‌کردند، واحدی که حالا متهم است بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ افراد ملکی و غیرمسلح را در جریان این عملیات‌ها در افغانستان کشتند.

برنامه پانورامای بی‌بی‌سی حدود دو سال پیش فاش کرد که ۵۴ افغان، به شمول کودکان در وضعیتی مشکوک در بازداشت واحد نیروهای ویژه هوایی ارتش کشته شدند.

جانی مرسر که مسئول امور کهنه سربازان بریتانیا نیز است، به کمیته تحقیق گفت که کماندوهای افغان به علت شیوه عملیات نیروهای اس.ای.اس از رفتن با آنها در ماموریت‌های شبانه خودداری می‌کردند.

مرسر روز گذشته نیز به این کمیته گفت که تا هنوز شواهدی برای رفع اتهامات جنایت جنگی علیه نیروهای هوایی ویژه بریتانیا در افغانستان به دست نیاورده است و احتمالا آنان مرتکب جنایات جنگی در طول ماموریت خود در افغانستان شده‌اند.

مرسر گفت که اگر اتهامات مطرح شده از سوی کماندوهای افغان و برخی از اعضای نیروهای خاص بریتانیا درست باشد، اعضای متهم اس.ای.اس «جنایتکار» اند. او به رغم اصرار کمیته از نام بردن افراد مطلع خودداری کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.