وزیر فرهنگ طالبان در روز زبان مادری: توسعه زبان‌ها باید باعث همبستگی ملی اقوام شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان در روز جهانی زبان مادری گفت این گروه می‌خواهد «زبان‌های کشور به گونه‌ای توسعه یابد که باعث همبستگی اقوام شود.» خیرالله خیرخواه در حالی این موضوع را مطرح کرده که طالبان کاربرد زبان فارسی را در اسناد رسمی محدود کرده است.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان روز چهارشنبه (دوم حوت) گزارش داد که ملا خیرخواه در همایشی به مناسبت روز جهانی زبان مادری گفت که از زبان‌ها در افغانستان استفاده «نادرست» شده است.

با این حال، او توضیح نداد که از زبان‌ها چگونه «استفاده نادرست» شده است.

باختر افزوده است که‏ مولوی عتیق‌الله عزیزی، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در این مراسم گفت: «امارت اسلامی افغانستان با حفظ ارزش‌های اسلامی مصمم است تا تمام زبان‌ها را تقویت کند و توسعه دهد.»

به گزارش باختر، مولوی ضیاءالحق حقمل، معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان گفته است که در ۲۰ سال گذشته تلاش‌های زیادی برای ایجاد «تفرقه» میان افغان‌ها براساس زبان صورت گرفت، اما پس از پیروزی طالبان این «توطئه» شکست خورد و اکنون برای رشد همه زبان‌های کشور تلاش‌ها ادامه دارد.

مقام‌های طالبان در حالی موضوع زبان‌ها را مطرح کرده‌اند که این گروه کاربرد زبان فارسی را در مجالس و اسناد رسمی، تابلو‌ها و رسانه‌های دولتی تا حد زیادی محدود کرده است.

رهبران کلیدی و بیشتر مقام‌های ارشد گروه طالبان پشتوزبان هستند و به پشتو صحبت می‌کنند. پیش از این ذبیح‌الله مجاهد گفته بود که حکومت طالبان پشتون است، چون اکثریت مردم افغانستان پشتون هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.