سخنگوی وزارت خارجه روسیه نشست سازمان ملل درباره افغانستان را 'شکست خورده' خواند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته هرگونه ابتکار در مورد افغانستان بدون حمایت طالبان و کشورهای منطقه محکوم به شکست است.

ماریا زاخارووا نشست دو روزه سازمان ملل در مورد افغانستان در دوحه را «شکست خورده» خوانده است.

این مقام روس روز سه‌شنبه گفت: «هیئت طالبان به دلیل شرایط تحقیرآمیز ناشی از این واقعیت که فقط به رویدادهای جزئی مربوط به فرستادگان فراری جامعه مدنی افغانستان اجازه داده شد، از شرکت در این نشست امتناع کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود هیچ تصمیمی در مورد برنامه‌های از قبل اعلام شده سازمان ملل برای ایجاد یک پست فرستاده ویژه و یک «گروه تماس کوچک» برای افغانستان گرفته نشده است.

او تاکید کرد که چنین موضوعی بدون توضیح مناسب در دستور کار قرار گرفته است.

ماریا زاخارووا افزود که الحاق طرف‌های فرامنطقه‌ای تنها به شرطی امکان‌پذیر است که امریکا و ناتو مسئولیت اصلی وضعیت فعلی افغانستان و بازسازی این کشور پس از جنگ را بر عهده بگیرند و دارایی‌های مسدود شده را به کابل بازگردانند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که هیئت این کشور در حاشیه نشست دوحه گفت‌و‌گوهای متعددی با نمایندگان چین، ایران و پاکستان انجام داد و در این نشست‌ها بر همبستگی روسیه برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

خانم زاخارووا افزود که طرف روسی به نشانه همبستگی از تماس با نمایندگان افغان در این نشست خودداری کرده است.

دومین نشست سازمان ملل در مورد افغانستان روزهای یکشنبه و دوشنبه به میزبانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در قطر برگزار شد.

نمایندگان ویژه روسیه و ایران به درخواست وزارت خارجه طالبان از دیدار با چهار نماینده جامعه مدنی افغانستان در نشست دوحه خودداری کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.